Świąteczne książki dla dzieci od 4 roku życia

świąteczne książki dla dzieci

Świąteczne książki dla dzieci są cudowne! Mają w sobie wiele magii, opowiadają o zwyczajach i tradycjach świątecznych, o Mikołaju, ale często też niosą ze sobą ważny przekaz. I właśnie takie są świąteczne książki od Wydawnictwa Świetlik, które chcę Wam pokazać. Nasze serca już skradły i jestem pewna, że Wam również się spodobają

Świąteczne książki dla dzieci od 4 roku życia

W księgarniach mamy mnóstwo kartonowych książeczek dla dzieci, które wprowadzają Maluchy w Boże Narodzenie. Jednak w tym roku mając na pokładzie 3,5-latkę oraz 6-latka szukałam czegoś dla starszych dzieci, czegoś do czytania na dłużej, czegoś z ciekawą fabułą i mądrym przekazem. I tak w nasze ręce wpadła niesamowita książka:

Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta

Przepadliśmy totalnie z tą książką! Gdy usiedliśmy do niej za pierwszym razem to przeczytaliśmy od razu prawie 60 stron! I z pewnością czytalibyśmy dalej, gdyby nie fakt, że moje gardło już wysiadło, a dzieci zdecydowanie musiały iść spać 😀 Teraz czytamy ją po raz kolejny 😉

Książka o Zrzędusie ma 171 stron więc z pewnością to pozycja do poczytania na dłużej, może nam towarzyszyć przez cały przedświąteczny okres. Jest pięknie wydana, ma twardą oprawę i cudne złocenia na okładce. Nie myślcie sobie, że to banalna historyjka o tym, że ktoś chciał popsuć święta, a wszystko szybko się dobrze skończyło. Ta książka to zdecydowanie dużo, dużo więcej!

Zrzędus nie lubił świąt, nie lubił ludzi, a jedyne co lubił to był jego kij, którego traktował jak przyjaciela, brukselkę i swój sweter z wzorem w brukselkę. Każda z tych rzeczy w miarę rozwoju akcji okazuje się coś znaczyć, nieść za sobą jakieś głębsze przesłanie. Przez swoją miłość do brukselki Zrzędus zamierza wybrać się na biegun północny, by ZEPSUĆ ŚWIĘTA, bo to właśnie przez święta zabrakło w sklepie jego ukochanej brukselki. Po drodze spotyka barwne postacie, różne przygody, przez które czuje się bardzo niekomfortowo, ale mimo wielu "przeszkód" po drodze stara się trzymać swojego planu.

Książka napisana jest w takim trudnym do wytłumaczenia, ale wyjątkowym stylem, który sprawia, że cała ta historia nas pochłania i wciąga i ciągle chcemy przeczytać jeszcze więcej i więcej 🙂

świąteczne książki dla dzieci od 4 roku życia
Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta
Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

Dla mnie w tej książce były dwa najbardziej wzruszające momenty, pierwszy, w którym Zrzędus porównał się do rozprutego swetra i drugi, gdy po dotarciu na biegun północny Zrzędus:

"...pojął, że przeżył całe swoje życie, będąc zrzędliwym marudnym i obrażonym. Ale też cały czas się bał. Zamiast jednak wyznać ludziom, że się boi, wszystkie te niepokoje i lęki zbierał w sobie, a one burzyły się i dudniły w jego wnętrzu, przez co złościł się na wszystko coraz bardziej i bardziej."

Myślę, że wielu z nas odnajdzie w tej książce również swoje lęki, to fantastyczna książka z przesłaniem i lekcją nie tylko dla dzieci, ale również dla nas, dorosłych.

Czerwone Saneczki

Czerwone Saneczki to kolejna świąteczna propozycja od Wydawnictwa Świetlik, która jest przepięknie wydana. Twarda okładka, na której znajdziemy tytułowe sanki wśród świerku, a specjalna faktura sprawia, że mamy wrażenie jakbyśmy go faktycznie dotykali.

To barwna opowieść o marzeniach, o dążeniu do ich spełnienia i o osobach, które próbują nam "podciąć skrzydła". Czerwone saneczki są małe, ale mają ogromne marzenie, chciałyby zostać saniami Mikołaja!! Wszyscy dokoła powtarzają, że to marzenie nigdy się nie spełni... Ale jednak saneczki postanawiają wyruszyć na biegun północny, by zawalczyć o marzenia. Jak się domyślacie po drodze spotykają Saneczki przygody, a czy w końcu marzenie się spełni, a może Saneczki odkryją swoje prawdziwe powołanie? To już musicie doczytać sami 🙂

świąteczne książki dla dzieci
Czerwone Saneczki
Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

Podwójne Święta

Podwójne Święta to świąteczna książka dla dzieci wydana w dwóch językach: po jednej stronie mamy tekst w języku ukraińskim, a na stronie obok w języku polskim. To opowieść bardzo na czasie, która może pomóc w zrozumieniu rodzin z Ukrainy.

Opowiada ona historię dzieci, które postanawiają zaprosić na wspólne pieczenie pierniczków swoich sąsiadów - rodzinę z Ukrainy. Podczas tego niesamowitego spotkania, rodziny opowiadają sobie o zwyczajach i tradycjach panujących w ich krajach, babcie wspominają święta ze swojego dzieciństwa. Dzieci wpadają na pomysł, by obchodzić Święta wspólnie, podwójnie! Najpierw zaproszą swoich sąsiadów na swoją Wigilię, a później sąsiedzi ich na swoją.

To taka pozycja, które nie tylko pomoże nam zrozumieć ukraińskie rodziny, ale również otwiera dzieci na inne kultury, pomaga zrozumieć różnice, a przy okazji dowiedzieć się, że nie wszędzie Święta obchodzone są w ten sam sposób.

Podwójne Święta wydane są w twardej oprawie, mają 45 stron, przepełnionych nie tylko tekstem, ale również ilustracjami, które odzwierciedlają świąteczne tradycje, dzięki czemu dzieciom łatwiej zrozumieć wiele kwestii.

Podwójne Święta Świetlik
świąteczne książki dla dzieci od 4 roku życia
Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

W Noc Wigilijną

Książka W Noc Wigilijną to pozycja, którą śmiało możemy zaproponować już trzylatkom. Na początku mamy miejsce na dedykację więc może być fajnym pomysłem na prezent.

W tej książce mamy dużo obrazków, a mało tekstu i to właśnie obrazki odgrywają tutaj dużą rolę. To one opowiadają część historii, która rozgrywa się właśnie w Noc Wigilijną. Opowiada o tym jak świata "zastyga" w bezruchu i ciszy w tą jedną niezwykłą noc jak również o wizycie Świętego Mikołaja i spotkaniu z nim. Mamy tutaj rozrysowany cały zaprzęg Mikołaja i imiona wszystkich reniferów 🙂

To chyba jedna z niewielu świątecznych książek w której bohaterowi udaje się spotkać Mikołaja i nawet spędzić z nim trochę czasu!

świąteczne książki
W Noc Wigilijną
Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

Świąteczne książki dla dzieci to świetny pomysł na prezent i wartościowo spędzony wspólnie czas 🙂

Post powstał we współpracy z Wydawnictwem Świetlik

Spodobał Ci się ten post, uważasz, że może spodobać się innym rodzicom? Daj proszę znać, zostaw komentarz, serduszko lub udostępnij ten post na Facebooku lub Instagramie.

Kliknij TUTAJ by przeczytać post o dwujęzycznych książeczkach dla dzieci.

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *