Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? Czym różni się plecak od tornistra? Plus nasz wybór!

jak wybrać zdrowy plecak dla pierwszoklasisty

Mój Miłosz w tym roku idzie do pierwszej klasy! I choć trudno mi w to uwierzyć to od dłuższego czasu zgłębiałam temat tego jaki wybrać plecak dla pierwszoklasisty. Wybór zdrowego plecaka jest dla mnie szczególnie ważny, bo moje dziecko ma problemy z wadami kręgosłupa i sporo udało nam się już wypracować, dlatego nie chciałabym, aby przez źle dobrany plecak problem znów powrócił... A w sklepach i w Internecie jest mnóstwo modeli i naprawdę ciężko zdecydować się na jeden konkretny, by był zdrowy dla dziecka i jeszcze mu się podobał, bo przecież to też jest ważne! I na początku naprawdę czułam się w tym wszystkim zagubiona... zwłaszcza, że nie wiedziałam nawet czy zdecydować się na tornister, czy na plecak...

Ale wybór mamy już za sobą i teraz chciałabym pomóc Tobie w wyborze plecaka, takiego który najlepiej sprawdzi się u Was!

Czym różni się plecak od tornistra?

Na początek wyjaśnimy sobie czym różni się plecak od tornistra, bo to będzie podstawą do tego czym dalej się kierować w wyborze konkretnego modelu:)

Najważniejszą różnicą między plecakiem, a tornistrem jest to, że tornister ma usztywnione wszystkie ściany, przez co przypomina wyglądem nieco pudełko 😉 a plecak ma bardziej opływowy kształt i nie jest cały usztywniony. Oczywiście dzięki usztywnieniu tornister będzie stał bez oparcia na podłodze, co może być pewnym ułatwieniem.

Kolejną różnicą są przegródki i to była dla mnie jedna z kluczowych rzeczy, a mianowicie tornistry mają jedną główną przegrodę plus kilka mniejszych, a plecaki tych głównych przegródek mają kilka. Zastanów się co będzie lepsze dla Twojego dziecka, ja wiedziałam, że chcę, aby moje dziecko miało kilka przegródek: by nie trzymał razem książek i kanapek, a poza tym większa liczba przegródek pozwoli mu na utrzymanie większego porządku.... a przynajmniej na szybsze znalezienie danej rzeczy 😉

Bardzo ważną kwestią w tym czym różni się plecak od tornistra jest też ich waga. Tornistry są po prostu cięższe. Pamiętaj też, że tornistry wyglądają na duże i często są dość szerokie więc mogą nieco przytłaczać drobne dzieci 🙂 ale za to są "krótsze" więc dla niższych dzieci mogą okazać się dobrym wyborem.

Wiele osób chwali tornistry za ich wyprofilowanie i oczywiście jest to prawdą, ale pamiętajmy też o tym, że obecnie zdrowy plecak będzie również dostosowany do pleców i kręgosłupa dziecka. Na rynku dostępne są również tornistry na kółkach, ale przyznaję, że takie modele odrzuciłam od razu. Dlaczego? Bo są jeszcze cięższe, ich prowadzenie sprawdza się na płaskich i równych powierzchniach, a ciągnąc tornister jedną ręką dziecko po prostu się krzywi.

Pokażę Ci kilka przykładów pięknych tornistrów:

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

Ceneo - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

Przykłady innych tornistrów i ich ceny znajdziesz TUTAJ

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? Czy jest zdrowy plecak?

Każdy rodzic chce wybrać zdrowy plecak dla swojego dziecka i oczywiście ważne są też takie kwestie jak: wytrzymałość plecaka, jego funkcjonalność oraz to by podobał się naszemu dziecku. Dlatego też wybór nie powinien być przypadkowy i lepiej dobrze przygotować się do tego zakupu niż ulec chwili, bo jakiś model spodobał się dziecku więc od razu kupujemy.

Bardzo mnie cieszy, że coraz większą uwagę zwracamy na to by plecaki naszych dzieci przede wszystkim były zdrowe i nie prowadziły do powstawania lub utrwalania się wad postawy. Przed zakupem warto zastanowić się nad tym, czy nasze dziecko będzie do szkoły chodziło pieszo, czy będzie podwożone, czy codziennie będzie nosiło książki, a może w szkole są specjalne do tego szafki? U nas niestety tej opcji nie ma więc wiem, że moje dziecko będzie musiało codziennie dźwigać całe wyposażenie ze sobą.

Pamiętaj też o tym, że kupujesz plecak, który powinien posłużyć dziecku nie tylko w pierwszej klasie, ale najlepiej przez trzy pierwsze klasy!

Im lżejszy plecak ty lepiej! Plecaki często ważą około 500-600 g, a tornistry około 1kg. Do plecaka dziecko będzie wkładało całe mnóstwo przyborów, które również swoje ważą, trzeba o tym pamiętać, że ostatecznie cały plecak będzie ważył dość sporo jak na nasze dziecko, dlatego najlepiej wybrać lekki model, by nie dokładać mu ciężaru. Choć plecak kupujemy z myślą o trzech pierwszych klasach to nie może on być też zbyt duży: górna krawędź plecaka lub tornistra powinna znajdować się na wysokości ramion dziecka, a dolna na poziomie kości miednicy, czyli nie może sięgać niżej niż 5 do 10 cm względem talii (zwróć uwagę na fakt, że plecaki można regulować i dostosować do wzrostu dziecka!)

Plecak musi być jednak odpowiednio duży, tak by pomieścił wszystko co potrzebne, a więc nie powinien mieć mniej niż 10l i bez problemu powinien mieścić format A4. Zwróć też uwagę na to z jakich materiałów wykonany jest plecak, czy będzie wytrzymały, czy dobre zamki, które w rękach dziecka zaraz się nie popsują. Fajnie jeśli będzie można go też bez problemu wyczyścić.

Plecak powinien mieć też oddzielną kieszonkę na śniadaniówkę i bidon, by uniknąć zalania, czy zabrudzenia książek. Większa liczba przegródek pozwoli dziecku na lepszą organizację. Nasze dzieciaki dopiero będą się wszystkiego uczyć więc dobrze byłoby, żeby nie musiały denerwować się zacinającym się zamkiem, czy tym, że nie mogą czego znaleźć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na wyprofilowane plecy! Plecak dla pierwszoklasisty musi być wyprofilowany, nie kupujmy miękkich, workowych plecaków! Plecy dziecka w tym wieku potrzebują podparcia i tego by ciężar noszony na plecach równomiernie się rozkładał! Szelki plecaka muszą być miękkie i szerokie oraz mieć regulację by nie wrzynały się w ramiona, nie powodowały obtarć i by można go było dopasować do wzrostu dziecka. Niektóre modele mają dodatkowo pasek który zapina się w pasie lub na klatce piersiowej, po którego zapięciu szelki nie zsuwają się i wpływają na zachowanie odpowiedniej postawy.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to by plecak miał elementy odblaskowe. Uff.. sporo informacji o tym jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty 🙂 Poniżej kilka przykładów zdrowych plecaków oraz wybór Miłosza 🙂

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO- tu sprawdzisz cenę

CENEO- tutaj sprawdzisz cenę

CENEO- tutaj sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

CENEO - tu sprawdzisz cenę

Przykłady innych plecaków znajdziesz TUTAJ

A jaki my wybraliśmy plecak? Plecak Astrabag Football Motion, mój syn uwielbia piłkę więc ten wzór jest dla niego strzałem w dziesiątkę! Nie jest zbyt duży, idealnie pasuje na jego plecy, ale jednocześnie wszystko bez problemu mieści. Co dla mnie jest bardzo ważne ma świetnie usztywniane i wyprofilowane plecy oraz zapięcie na klatce piersiowej. W plecaku zastosowano technologię Ergo Back, która minimalizuje naciski na barki i kręgosłup i zapewnia komfort dziecka.
Jest bardzo dobrze wykonany z grubego, nieprzemakalnego materiału oraz ma porządne odblaski. Cena uważam, że też jest naprawdę w porządku.

Nasz plecak znajdziesz TUTAJ

plecak Astrabag

Jak Ci się podoba plecak, który wybraliśmy? Masz już swojego faworyta? Daj znać w komentarzu pod postem lub na Facebooku lub Instagramie, a jeśli uważasz, że ten post przyda się innym rodzicom udostępnij go dalej! 🙂

Kliknij TUTAJ by przeczytać post o zabawkach i książkach do nauki czytania! A TUTAJ znajdziesz książki o ADAPTACJI W SZKOLE

Post zawiera linki afiliacyjne.

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

One comment on “Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? Czym różni się plecak od tornistra? Plus nasz wybór!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *