Pielęgnacja roślin z dzieckiem? Poznaj 6 zaskakujących zalet!

pielęgnacja roślin z dzieckiem

Dbacie o rośliny z dzieckiem? Jeśli nie, to zachęcam Cię do tego! Bo pielęgnacja roślin z dzieckiem ma sporo zalet! I choć sama nie mam ręki do kwiatów 😀 to staram się z dzieciakami przywołać wiosnę i zadbać o nasze parapety, by zrobiło się na nich zielono! Szczerze to muszę przyznać, że moje dzieciaki są ode mnie lepszymi ogrodnikami 🙂 ale nie poddaję się i staram się jak mogę 😉

Pielęgnacja roślin z dzieckiem - zalety:

1. Edukacja o przyrodzie

Opieka nad roślinami dostarcza dzieciom możliwość nauki o różnorodności roślin, ich potrzebach życiowych, cyklach życiowych i funkcjonowaniu ekosystemów. Sadzenie roślinek, czy po prostu ich podlewanie może być świetną okazją do wytłumaczenia mu czego rośliny potrzebują do życia, dlaczego je podlewamy i co sami zyskujemy dzięki roślinom!

2. Nauka odpowiedzialności

Nie mamy zwierzątek w domu, ale rośliny również mogą pomóc w nauce odpowiedzialności za istoty żywe 🙂 By roślinka nie uschła trzeba o nią dbać: odpowiednio podlewać, nawozić, a przede wszystkim pamiętać o tym! To taka namiastka odpowiedzialności, rośliny nie są zbyt wymagające, nie trzeba codziennie o nich pamiętać, a więc nie jest to dla dziecka nużące i zbyt przytłaczające.

3. Satysfakcja

Choć jak wcześniej wspomniałam roślinki nie są zbyt wymagające to ich rozwój i wzrost będzie dla dziecka ogromną radością i powodem do dumy! Z pewnością będzie zachwycone gdy zobaczy jak jego praca przynosi konkretne efekty 🙂

4. Redukcja stresu

Grzebanie w ziemi, a nawet samo obcowanie z przyrodą pomaga redukować stres i napięcia zarówno u dzieci jak i dorosłych. Kontakt z przyrodą jest dla nas ważny, a zimą jest to znacznie utrudnione! Być może dlatego zawsze mniej więcej w lutym/marcu nachodzi mnie ochota na wprowadzenie roślinek do naszego domu 🙂 To zmęczenie długą szaroburą pogodą i brakiem zieleni na zewnątrz sprawia, że nie mogę doczekać się wiosny, a zielony parapet jakoś poprawia nam nastrój 🙂

I wiesz, że to nawet nie muszą być nie wiadomo jak wymyślne rośliny, czasem wystarczy posadzić cebulkę w doniczce i obserwować jak wyrasta szczypiorek!

5. Ćwiczenia sensoryczne

Grzebanie w ziemi przy sadzeniu roślinek, poznawanie struktury roślin, czy nasion to również świetna zabawa i ćwiczenie sensoryczne. Takie codzienne obowiązki są najlepszym sposobem na naukę przez zabawę!

6. Rozwój empatii i umiejętności społecznych

Dbanie o rośliny to nie tylko nauka odpowiedzialności, ale i empatii. Dziecko uczy się zaspokajania i dbania o potrzeby innych. Może zaobserwować jaki wpływ ma zaniedbywanie tych obowiązków, jaka również uczy się ważnych umiejętności społecznych takich jak: planowanie, organizacja, konsekwencja i cierpliwość.

Przedwiośnie to dobry moment na udekorowanie swojego parapetu roślinkami. Sadźcie, pielęgnujcie i zobaczcie jak poprawi Wam to humor 🙂

pielęgnacja roślin z dzieckiem

Jeśli spodobał Ci się post pielęgnacji roślin z dzieckiem i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami, na stories będziesz też mogła podglądać nasze lekcje!

Kliknij TUTAJ aby przeczytać post o tym jak ułatwić sobie poranek z dzieckiem!

pielęgnacja roślin z dzieckiem

pielęgnacja roślin z dzieckiem

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *