Paszport dla dziecka przez Internet ? Jak, gdzie i za ile?

paszport dla dziecka przez Internet

Paszport dla dziecka to ważny dokument, dzięki któremu możemy z nim podróżować zarówno poza granice naszego kraju jak i poza granice Unii Europejskiej. Kiedy sama wyrabiałam moim dzieciakom pierwsze dokumenty potrzebne do wyjazdu za granicę procedury związane z wyrobieniem paszportu mnie zniechęciły i zdecydowałam się na łatwiejszą opcję, czyli wyrobienie im dowodów osobistych. Na szczęście teraz sprawy paszportowe są dużo prostsze!

Paszport dla dziecka przez Internet?

Dotychczas, aby wyrobić paszport dla dziecka oboje rodziców musieli jechać do urzędu gdzie składało się wniosek. Nie ma co ukrywać, że czas zwłaszcza wiosenny to zawsze był okres dużego zainteresowania wyrabianiem dokumentów dla dzieci by zdążyć przed wyjazdami wakacyjnymi. A to oczywiście wiązało się z kolejkami, czyli w urzędzie często trzeba było spędzić sporo czasu, a więc wolny dzień spędzaliśmy z dzieckiem w urzędzie... a przecież później trzeba jeszcze ten dokument odebrać.

Oczywiście miało to wszystko swoje uzasadnienia prawne, które rozumiem, ale jednocześnie te całe procedury zniechęciły mnie do wyrabiania paszportów dla dzieci. Bardzo, ale to bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że nareszcie opracowane zostały takie metody by bezpiecznie można było załatwić to przez Internet.

Nadal potrzebna jest zgodna dwojga rodziców, ale zarówno wniosek jak i tę zgodę możemy wyrazić przez profil zaufany. A więc jedno z rodziców składa przez swój profil zaufany wniosek o paszport, a drugie przez TĄ stronę wyraża na to zgodę. Prawda, że paszport dla dziecka przez Internet to duże ułatwienie?

Pamiętać trzeba tylko, że dziecko musi być obecne przy odbiorze dokumentu, tak jak kiedyś przy samym składaniu wniosku o ten dokument!

Paszport dla dziecka przez Internet - ile zapłacisz i jak długo się czeka?

Za wydanie paszportu dla dziecka trzeba zapłacić 30 zł (15 zł jeśli mamy Kartę Dużej Rodziny). Teoretycznie czas oczekiwania na paszport to 30 dni, ale musisz pamiętać, że może się on wydłużyć i tak jak pisałam teraz będzie wzmożone zainteresowanie tymi dokumentami, dlatego lepiej złożyć wniosek wcześniej, by później się nie stresować! To, czy dokument jest już gotowy również możesz sprawdzić przez Internet.

Dużym zaskoczeniem dla wielu osób jest to, że zdjęcie zarówno do dowodu osobistego jak i do paszportu można wykonać samodzielnie w domu! Nie musisz iść z dzieckiem specjalnie do fotografa, pisałam o tym dokładniej w przypadku wyrabiania dla dziecka dowodu osobistego.

Spodobał Ci się ten post, uważasz, że może spodobać się innym? Daj proszę znać, zostaw komentarz pod postem, serduszko lub udostępnij ten post na Facebooku lub Instagramie . Dziękuję 🙂

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

2 comments on “Paszport dla dziecka przez Internet ? Jak, gdzie i za ile?”

  1. […] Dowód osobisty dla dziecka ułatwi nam podróżowanie. A ostatnia sytuacja i wydarzenia w Ukrainie sprawiły, że więcej z nas zaczęło się zastanawiać nad wyrobieniem dokumentu tożsamości dla dziecka. Zastanawiamy się co wybrać: dowód osobisty, czy paszport? Kolejki po paszport zrobiły się bardzo szybko ogromne i czas oczekiwania na niego również się wydłużył. Co z pewnością zniechęca do wyrobienia tego dokumentu, zwłaszcza w dużych miastach. O aktualnych zasadach wyrobienia paszportu dla dziecka przeczytasz TUTAJ. […]

  2. Bardzo przydatny artykuł! Poszukiwałem informacji na temat paszportu dla mojego dziecka i ten tekst okazał się bardzo pomocny. W prosty sposób opisano całą procedurę składania wniosku przez internet, co jest dla mnie bardzo wygodne. Dodatkowo, podano przykłady wymaganych dokumentów, co ułatwia mi przygotowanie się do procesu. Dobra robota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *