Odbijanie balonem to bardzo prosta i tak naprawdę przecież tania zabawa. Wystarczy kupić paczkę kolorowych balonów i kilka z nich napompować. Czasem szukamy drogich i wymyślnych zabawek, które będą rozwijające, a okazuje się, że te najprostsze sposoby też dają radę. I oczywiście nie ma nic złego w kupowaniu dzieciakom wartościowych zabawek, a wręcz przeciwnie chwała rodzicom za to 😉 Jednak myślę, że dobrze jest też korzystać z tych tańszych i łatwiej dostępnych dla wszystkich sposobów. A dzieciaki przecież kochają balony i uwielbiają się nimi bawić! Warto to wykorzystać, bo ta z pozoru prosta zabawa ma dla rozwoju dziecka duże znaczenie i może pomóc w wielu kwestiach!
Odbijanie balonem - jaki to ma wpływ na rozwój dziecka?
Być może zastanawiasz się teraz o co z tym balonem chodzi, a być może nieraz bawiłaś się ze swoim dzieckiem balonami i nawet nie widziałaś jak wielką to niesie dla niego korzyść. Moje dzieciaki często proszą mnie o to, żebyśmy poodbijali balon i przyznam się szczerze, że nie zawsze miałam na to wielką ochotę, ale kiedy na jednym z kursów dla rodziców dotyczących rozwoju dziecka do lat 7 dowiedziałam się, że jest to bardzo cenna zabawa to robię to znacznie częściej i nawet jak mi się bardzo nie chce to przypominam sobie właśnie, że naprawdę warto!
Przede wszystkim odbijanie balonów to ruch, a każdy ruch jest dla dziecka dobry. My sami również dużo lepiej czujemy się gdy trochę się poruszamy, a nasze dzieciaki mają przecież w sobie mnóstwo energii, którą gdzieś muszą spożytkować nawet gdy pogoda na dworze nie sprzyja. I w takich przypadkach zabawa balonem może być dla Was wybawieniem. Ruch to również rozwijanie potencjału psychofizycznego naszego dziecka, który jest bardzo kluczowy w pierwszych latach życia i mamy wtedy duży wpływ na jego rozwój.
Odbijanie balonem to doskonałe ćwiczenie na koordynację ręka-oko, czyli umiejętność zsynchronizowania ruchów rąk z tym co widzą nasze oczy. Jest to bardzo ważna umiejętność, którą warto rozwijać u dziecka, bo ma ona wpływ na wiele innych czynności jakie w przyszłości będzie wykonywać nasze dziecko takie jak: pisanie, ćwiczenia gimnastyczne, manipulowanie, a nawet zwykłe czynności związane z codzienną samoobsługą dziecka. Daje nam to również naukę gotowości na odpowiedzi, czyli odpowiedniego reagowania całego ciała na to co dzieje się na zewnątrz, wokół nas, na przedmioty i ludzi nas otaczających.
Odbijanie balonem trenuje motorykę dużą, bo angażuje tak naprawdę całe ciało, a motoryka duża to ogólna sprawność ciała to poruszania się, która z kolei ma wpływ na rozwój układu nerwowego. Jak to zwykle bywa w naszym ciele wszystko jest ze sobą powiązane i gdy chcemy zadbać o prawidłowy rozwój naszego dziecka to musimy patrzeć na niego całościowo. Rozwijając jedną umiejętność mamy jednocześnie wpływ na rozwój innej sfery.
Takie niepozorne odbijanie balonem wzmacnia również wytrzymałość fizyczną dziecka: trzymanie rąk w górze, podskakiwanie, szybkie reakcje na zbliżający się balon trenują nasze dziecko. I wszystkie te aktywności wspomagają również stabilność korpusu dziecka.
Kolejne korzyści to śledzenie wzrokiem balonika i kontrola bilateralna, czyli obu stron ciała, a to z kolei ma wpływ na naukę świadomości ciała, jego kontrolę, kontrolę postawy, równowagę oraz współpracę pomiędzy różnymi częściami ciała.
Naprawdę jest całe mnóstwo niesamowitych korzyści z tak niepozornej zabawy jaką jest odbijanie balonem. Jeśli znudzi się Wam zwykłe odbijanie balonika to możecie wymyślać sobie inne zabawy z balonem, np. taniec z balonami, czy odbijanie głową. Odbijanie balonem rozwija wiele umiejętności, które mają wpływ na szkolną gotowość dziecka i na to jak w tej szkole będzie sobie później radzić. Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tej prostej zabawy, która ma świetny wpływ na całościowy rozwój dziecka, daj koniecznie znać w komentarzu na Facebooku lub Instagramie.
Przeczytaj również post o zabawach na naukę wycinania nożyczkami!
[…] niesie za sobą układanie puzzli i warto w taki właśnie sposób spędzać czas z dzieckiem 🙂 TUTAJ przeczytasz również post o tym jak zabawa balonem wpływa na rozwój […]