"Nie mam siły na zabawę z dzieckiem" - 8 SPRAWDZONYCH trików jak sobie z tym poradzić!

Co zrobić gdy nie masz sił na zabawę z dzieckiem

Nie mam siły na zabawę z dzieckiem! Wiesz tak naprawdę to każdemu rodzicowi się to zdarza i wcale nie jesteś w tym wyjątkiem... Co jednak zrobić gdy nie masz sił na zabawę z dzieckiem lub zwyczajnie czujesz się znudzona kolejną powtórką tej samej zabawy? Przede wszystkim przyznaj się do tego przed samą sobą, bo czasem to jest najtrudniejsze! Wydaje nam się, że skoro jesteśmy rodzicem to MUSIMY zawsze mieć ochotę i siłę na zabawę z naszym dzieckiem, bo inaczej będziemy złym rodzicem... I dlatego właśnie pierwszym sposobem będzie...

1. Powiedz dziecku co czujesz

Dzieci potrafią zaskakiwać swoją empatią i to bardzo! Daj mu na to szansę. Nie musimy pokazywać naszemu dziecku, że zawsze ze wszystkim dajemy sobie świetnie radę. Każdy z nas może mieć gorszy dzień, czy czuć się zmęczony po pracy, nie jesteśmy robotami i warto pokazywać to dzieciom! Powiedz dziecku, że gorzej się czujesz, że potrzebujesz chwili odpoczynku. Pewnego dnia gdy kiepsko się czułam to moja Kinga siedziała przy mnie i głaskała mnie po głowie, opowiadając bajeczki 🙂 to było mega słodkie, a mi wystarczyło dosłownie kilka minut takiego odpoczynku, bym za chwilę znów miała więcej sił.

2. Zaproponuj spokojniejszą zabawę

Jeśli akurat nie masz sił na szalone zabawy to zaproponuj dziecku coś spokojniejszego. Moim sprawdzonym sposobem są wszelkie masy plastyczne, gry planszowe, czy puzzle. Bierzemy wtedy naszą zabawę do stołu, ja robię sobie kawę i wszyscy są zadowoleni 🙂 Jeśli chodzi o masy plastyczne to moje dzieciaki mogą siedzieć przez meeega długi czas i lepić, a ja siedzę obok, spokojnie piję kawę i czasem im w czymś pomagam, czasem coś zaproponuję. Gry planszowe i puzzle to też fantastyczny sposób gdy dziecko chce spędzić z nami czas, a my jesteśmy zmęczeni, mnie to bardzo relaksuje!

Przypominam Wam moje polecajki gier: dla 4-5 latków, dla 6-7 latków oraz dla dzieci od 2 roku życia.

3. A może książka?

Czasem po prostu z dzieciakami bierzemy książki, siadamy wygodnie na kanapie i czytamy! Moje dzieciaki uwielbiają książki więc dla nas to idealny sposób gdy nie mam sił, a przy okazji świetnie spędzony czas 🙂 Czasem zamieniamy się rolami i to dzieciaki "czytają" mi książki 🙂

4. Nie mam siły na zabawę z dzieckiem, to może zamiana z partnerem?

Zdarzają się takie momenty, w których czujemy, że potrzebujemy krótkiej drzemki, czy paru minut w samotności i wtedy warto zamieniać się z mężem/partnerem opieką nad dziećmi. W końcu każdy ma prawo być zmęczony po powrocie do domu z pracy, czy po dniu spędzonym z dziećmi 😉 ! Dlatego warto zmieniać się z tatusiem zabawą. Np. my idziemy na 30 minut drzemki, a tata przejmuje dzieciaki i zabiera je na spacer lub bawi się z nimi w innym pokoju, a później zamieniamy się i to on ma czas na odpoczynek. Czasem choćby kilka minut potrafi wpłynąć na nas zbawiennie i dodać nam sił (i ochoty) na resztę dnia!

5. Nie mam siły na zabawę z dzieckiem... Co robić? Proś o pomoc!

To chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy! Bo przecież ja sobie sama poradzę! Nie będę nikogo prosić o pomoc! Znasz to? Często chcemy wszystko zrobić same i nie lubimy prosić o pomoc, ale uwierz mi to wcale nie jest dla nas dobre. Dlatego jeśli tylko masz możliwość to gdy jesteś po prostu totalnie zmęczona poproś o pomoc dziadków, ciocię, czy wujka, by spędzili z dzieckiem trochę czasu! Dzieci są zazwyczaj szczęśliwe gdy mogą spędzić czas z dziadkami, a my mamy możliwość odpocząć, takie zatęsknienie za dzieckiem i spędzenie choć odrobiny czasu oddzielnie sprawia, że dużo chętniej znów wpadamy w codzienny rytm, czy wracamy do ulubionej zabawy dziecka, której jeszcze wczoraj miałaś już dość...

6. Coś na specjalne okazje

Jeśli nie wiesz co zrobić gdy nie masz siły na zabawę z dzieckiem to czasem warto wyjąć zabawkę którą dziecko dawno się nie bawiło i podrzucić mu pomysł na zabawę. Zazwyczaj gdy dzieci nie widziały przez dłuższy czas jakiejś zabawki to dużo chętniej się nią bawią niż zabawkami, które mają w ogół siebie od dłuższego czasu. I nie musi to być nic nowego! Gdy moje dzieciaki były młodsze to robiłam im rotację zabawek i część z nich chowałam i wymieniałam co jakiś czas, dzięki temu chętniej się nimi bawiły! W takich kryzysowych sytuacjach możesz wyjąć jakąś zabawkę, którą dziecko dawno się nie bawiło!

7. Propozycja

Możesz zaproponować dziecku, żeby narysowało całą rodzinę, a później się razem pobawicie lub aby ułożyło z klocków farmę i poukładało zwierzątka, a potem razem się nią będziecie bawić, dzięki temu uczymy też dziecko samodzielnej zabawy, a jednocześnie w jasny sposób dajemy znać kiedy znów będziecie mogli pobawić się razem. Co ważne pamiętaj by zawsze dotrzymywać słowa!

8. Bajka

Wiem, że wielu rodziców powie, że to pójście na skróty, ale... czasem lepiej pozwolić dziecku przez kilka minut obejrzeć bajkę i mieć czas na wypicie ciepłej kawy niż być ciągle poddenerwowanym i niechętnym do wspólnej zabawy rodzicem! Pamiętaj, że najważniejsza jest jakość spędzanego czasu z dzieckiem, a nie jego ilość!

Kliknij TUTAJ aby przeczytać o nauce samodzielnej zabawy

nie mam siły na zabawę z dzieckiem

Spodobał Ci się post Co zrobić gdy nie masz sił na zabawę z dzieckiem i uważasz, że może spodobać się innym rodzicom? Daj proszę znać, zostaw komentarz, serduszko lub udostępnij ten post na Facebooku lub Instagramie.

Nie mam siły na zabawę z dzieckiem

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *