Na jak długo zostawić dziecko w pierwsze dni przedszkola?

adaptacja w przedszkolu

Na jak długo zostawić dziecko w pierwsze dni przedszkola to ważna, choć z nieznanych mi powodów często pomijana kwestia,ale w moim cyklu "adaptacja w przedszkolu"nie może jej zabraknąć. Przerabiałam ten problem przy adaptacji syna w żłobku i to wtedy dowiedziałam się, że są dwie szkoły. Jedna mówi o tym by od razu zostawić dziecko na taki czas na jaki ma w zamierzeniu zostawać, a druga opcja to zostawienie go tylko na kilka godzin. Opowiem Ci za jaką opcją ja obstawiam po swoich doświadczeniach i po wysłuchaniu wielu opowieści innych rodziców.

Jeśli jeszcze nie czytałaś innych postów w tym temacie to koniecznie przeczytaj post o książeczkach dotyczących adaptacji w przedszkolu oraz post zawierający 6 najważniejszych zasad dotyczących adaptacji w przedszkolu.

O tym na jak długo zostawiać dziecko w pierwsze dni w przedszkolu słyszałam od Pań tam pracujących.

Wydawać by się mogło, że to najlepsze źródło, prawda? Okazało się, że spora część Pań twierdziła, że dziecko najlepiej przyzwyczajać od początku do takiego wymiaru czasu jaki ma być przez resztę roku. Tak doradzano nam m.in. w żłobku, kiedy Miłosz zaczynał tam adaptację.

Ja się z tym totalnie nie zgadzam. Uważam, że to bardzo zła metoda zarówno w przedszkolu jak i w żłobku. Chociaż może nawet i w żłobku może wyrządzić większe szkody, bo dziecko jest mniejsze. Oto dlaczego:

Zostawiasz dziecko w obcym dla niego miejscu (jeszcze pół biedy jeśli dziecko miało możliwość poznania przedszkola wcześniej), z obcymi ludźmi i co najgorsze bez rodziców, bez tej bezpiecznej przystani, która przecież zawsze była tuż obok. Dziecko ma prawo być zagubione, niepewne, ma prawo płakać i chcieć byś jak najszybciej po nie wróciła. Sami dobrze wiemy jak dłuży nam się czas podczas czegoś nieprzyjemnego, stresującego.

Nawet jeśli jesteśmy szczęśliwcami i nasze dziecko chętnie idzie do przedszkola pierwszego dnia to po kilku minutach jego nastawienie może się zmienić. Może wystraszyć się płaczących dzieci, wstydzić się pójść z obcą osobą do toalety, a może zwyczajnie nagle zapragnienie przytulić się do mamy, takich powodów może być bardzo dużo, a Panie jak bardzo by się nie starały to nie są w stanie przytulić i pocieszyć każdego dziecka.

I dlatego nie powinniśmy narażać dziecka na długi stres na początku. Najlepszą opcją jest wybór powolnej adaptacji, bez pośpiechu, dostosowanej do dziecka. Warto na ten czas wygospodarować sobie kilka dni wolnego w pracy. Zostawiaj dziecko na początku na około 2h i powoli wydłużaj ten czas. W tym czasie zdąży się pobawić, poznać przedszkole, dzieci, panie, ale niech ten czas mu się zbytnio nie dłuży. Niech wyrobi sobie przekonanie, że na pewno po nie wrócisz. Sama najlepiej wyczujesz kiedy możesz wydłużyć dziecku czas pozostawania w przedszkolu.

Dla mnie kluczowym punktem są drzemki, czyli popularne leżakowanie. To jedna z najtrudniejszych rzeczy dla dzieci, bo do tej pory zasypiało w swoim łóżeczku, a obok była mama, która zawsze mogła przytulić, pewnie mieliście też swoje rytuały, które ułatwiały zasypianie. W przedszkolu będzie zupełnie inaczej. I nie piszę tego by Cię straszyć, w żadnym wypadku! Piszę to byś wiedziała jakie momenty mogą być dla dziecka najtrudniejsze. Fajnie jeśli dziecko mogłoby zabrać ze sobą ulubionego misia lub poduszkę do spania, to z pewnością mu pomoże, niestety czas epidemii często wyklucza przynoszenie czegokolwiek przez dzieci 🙁

W procesie adaptacji chodzi o to by dziecko nie przyzwyczajało się do przedszkola, TYLKO POCZUŁO się tam bezpiecznie. To jednak wymaga czasu, dlatego dajmy go naszemu dziecku i sobie również.

na jak długo zostawić dziecko w pierwsze dni przedszkola

⁠💛⁠Jeśli spodobał Ci się post Na jak długo zostawić dziecko w pierwsze dni przedszkola i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami Zajrzyj też na mój Youtubie, zostaw kciuk w górę i kliknij subskrypcję!⁠⁠💛⁠

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

2 comments on “Na jak długo zostawić dziecko w pierwsze dni przedszkola?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *