Zabawki i książki do nauki czytania. 10 sprawdzonych propozycji!

książki do nauki czytania

Książki do nauki czytania, zabawki do nauki czytania... wybór jest spory i kiedy mój syn stwierdził, że chciałby nauczyć się czytać zaczęłam szukać tych najciekawszych pozycji, które chciałabym teraz Wam pokazać 🙂

Moje starsze dziecko ma niespełna 6 lat i uwielbia książki więc nie zdziwiło mnie gdy stwierdził pewnego dnia, że chciałby nauczyć się czytać... Ale droga od "chcę" do "umiem" jest daaaleka 😀 a ja podchodzę do tematu z dużym luzem, nie zmuszam, po prostu kiedy ma ochotę na naukę to podsuwam ciekawe pozycje. I tak właśnie przygotowałam się na wakacje, bo będziemy mieli sporo wolnego czasu i z pewnością chętnie po zabawki i książki do nauki czytania sięgnie.

Zabawki do nauki czytania:

1. Literki magnetyczne

Literki magnetyczne, które można przyczepić do lodówki to chyba najprostsza forma oswojenia się z literkami, u nas już od dawna wiszą na lodówce, czasem dzieci się nimi po prostu bawią, a czasem starszy podchodzi i układa z nich proste wyrazy. Ja postawiłam na taki zestaw z polskimi znakami, wiem, że nie każdy zestaw takie ma, a uważam, że warto od początku uczyć dzieci też naszych polskich liter, by później nie stały się problem.

2. Gra edukacyjna Abecadło

Ta gra jest również dobra na początek poznawania literek. Polega na dopasowywaniu literki z obrazkami. Gra przeznaczona dla dzieci w wieku 3-5 lat, u nas sprawdziła się na początku poznawania liter, ale już teraz jest zbyt prosta dla mojego prawie 6-latka więc czeka na młodszą siostrę 🙂 .

3. Zabawy z pismem Clementoni

Bardzo fajna gra, która zawiera karty z literkami, na której zawarte są zarówno literki drukowane, pisane, małe i duże, dzięki czemu widzi od razu każdą formę z jaką może się spotkać oraz obrazek, który kojarzy się z daną literką, a na odwrocie podpisany obrazek również w formie drukowanej i pisanej. Oprócz tego w zestawie znajdziecie tablice ścieralne na których dziecko ma połączyć kropki, wykonać szlaczki oraz tablicę do pisaniem literek. Dla Miłosza dużym plusem jest to, że wszystko można zetrzeć i napisać jeszcze raz, dzięki czemu nie denerwuje się gdy coś mu nie wyjdzie 😉 Dostał ten zestaw w prezencie na 5 urodziny od koleżanki i to był strzał w dziesiątkę dla niego w tym czasie 🙂

4. Feluś i Gucio grają w sylaby Nasza Księgarnia

Jak dla mnie ta gra to hit! I temu kto ją wymyślił bardzo dziękuję 😀 Przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia i uważam, że jest świetnie dostosowana do początków nauki sylabowania, a z tym mieliśmy problem. Daje ona nam możliwość gry aż na 7 sposobów, każdy z nich opisany jest w dołączonej instrukcji, a my poziom trudności możemy dostosować do umiejętności dziecka i z czasem przechodzić do trudniejszych zadań.

5. Feluś i Gucio grają w literki Nasza Księgarnia

Kolejna gra wspierająca naukę czytania od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, tym razem dla dzieci od 6 roku życia. Mamy tutaj możliwość gry w dwóch wariantach: prostszy, który polega na ułożeniu liter w odpowiedniej kolejności tak by utworzyło wyraz z obrazka znajdującego się na tablicy oraz trudniejszy, który polega na zabawie w układanie krzyżówek na planszy, w instrukcji mamy aż 14 krzyżówek do ułożenia. Bardzo, ale to bardzo podoba mi się ta gra, w fajny sposób pozwala utrwalić dziecku literki i ich pisownie, tak by nawet nie czuło, że się uczy 🙂

Książki do nauki czytania:

6. Nauka czytania Nasza Księgarnia

Pokaźna książka, ma ponad 200 stron! Podzielona na trzy części: nauka liter, nauka sylab i czytanie całych słów. Zawiera dużą czcionkę, odstępy między linijkami, dzięki czemu tekst nie zlewa się dziecku, zadania dla dziecka i wskazówki dla rodzica. Wiesz co mnie w niej najbardziej urzekło? Oprócz tego, że jest świetnie wydana 😉 urzekło mnie to, że zawiera ciekawostki o naturze, zwierzętach, kosmosie i różnych zjawiskach, a dla mojego Miłosza to złoto, bo świetnie utrzymuje jego zainteresowanie i zachęca do czytania.

książki do nauki czytania

7. Zestaw do nauki czytania Czytamy razem od CzuCzu

6 rozkładanych książeczek, 88 liter, 20 obrazków i 20 wyrazów, poradnik dla rodziców i scenariusze zabaw to zestaw od CzuCzu do stopniowej, dostosowanej do wieku i umiejętności czytania dziecka. W pierwszej książeczce dziecko poznaje samogłoski, które pokazane są w bardzo prosty, komunikacyjny sposób:

  • Bobo płacze: E! E! E!

W drugiej książeczce uczy się zestawów samogłosek, typu AU!

Kolejnym krokiem jest nauka sylab, a ostatnim jest nauka łączenia sylab w wyrazy. Każda książeczka opowiada inną historię, do każdej z nich mamy propozycje zabaw, dzięki czemu nauka czytania nie jest żmudna. Zarówno samogłoski, sylaby jak i całe wyrazy wplecione są w historie opowiadane w książeczce tak by tworzyły spójną całość, a jednocześnie pojawiają się one również przy obrazkach, trochę jak w komiksach.

8. Disney uczy Wydawnictwo Ameet

Ulubieni bohaterowie wkraczają do akcji, by pomóc Twojemu dziecku w nauce zarówno czytania, jak i poznawania liter i pisania!

Pięknie wydany elementarz w twardej oprawie, będzie odpowiedni i dla dzieci, które poznają literki, jak i dla tych, które już rozpoczynają naukę czytania. Każdej literce towarzyszy postać Disneya, każde dziecko z pewnością znajdzie swojego faworyta 🙂 i różne historyjki - zaczynając od tych krótkich, prostych jednozdaniowych do coraz bardziej złożonych i trudniejszych historii.

Cenę sprawdzisz TUTAJ

Książeczki i karty Przygoda z czytaniem: to pięciostopniowy program nauki czytania od czytania globalnego, czytania metodą sylabową do czytania analityczno-syntentycznego. Każda kolejna książeczka to coraz bardziej złożone i trudniejsze teksty do czytania, a wszystko to z pięknymi ilustracjami bohaterów Disney, naklejkami jako nagrody i dyplomami za wspaniałą pracę 🙂 Trzeci etap to karty z sylabami: karty zawierają sylaby i postacie z bajek, a zadaniem dziecka jest ich połączenie, tak by powstał wyraz, w środku znajdziesz też książeczkę z pomysłami na zabawy z kartami 🙂

książki do nauki czytania

Zeszyty ćwiczeń w różnym stopniu trudności. Mamy tutaj do wyboru i ćwiczenia z naklejkami i takie w którym mamy możliwość zmazywania i ponownego pisania. Jak już Wam wcześniej pisałam Miłosz uwielbia możliwość ścierania i poprawiania, gdy coś mu nie wyjdzie więc ta opcja mu się bardzo podoba 🙂

Zeszyty ćwiczeń do Elementarza to fajne uzupełnienie elementarza i utrwalania tego co dziecko się nauczyło. Całość serii Disney uczy to duży zestaw, który bardzo fajnie wzajemnie się uzupełnia i zapewnia dziecku naukę kolejnymi krokami z bohaterami Disneya!

9. Elementarze Wydawnictwa Zielona Sowa

Wydawnictwo Zielona Sowa wydało elementarze w których znajdują się zadania z naklejkami, a dzięki nim dziecko poznaje litery i uczy się czytać sylabami. Zadania są bardzo różne więc nie ma mowy o nudzie, jednocześnie angażujące dziecko. My mamy również zeszyt z zadaniami z serii JUŻ UMIEM! - Sylaby, to zadania również z naklejkami, których zadaniem jest utrwalenie poznanej już wiedzy 🙂

10. Już Czytam! Wydawnictwa Zielona Sowa

Już Czytam! Wydawnictwa Zielona Sowa to książki do nauki czytania, ale dla dzieci, które zaczynają już samodzielnie czytać i szukają ciekawych pozycji do samodzielnej lektury. Mają dużą czcionkę, zadania na sprawdzenie zrozumienia tekstu 😉 ale również ciekawe rysunki i opowiadają wciągające przygody. W książeczkach znajdziecie też słowniczki trudnych wyrazów, które pomogą zrozumieć, co oznacza, np. obruszyć się 🙂

Wszystkie te pozycje możesz również obejrzeć na YouTube!

Tutaj znajdziesz moje ostatnie zestawienie książek dla dzieci

Spodobał Ci się ten post, uważasz, że może spodobać się innym rodzicom? Daj proszę znać, zostaw komentarz, serduszko lub udostępnij ten post na Facebooku lub Instagramie.

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

4 comments on “Zabawki i książki do nauki czytania. 10 sprawdzonych propozycji!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *