Książeczki o przedszkolu dla dzieci - adaptacja część 1

książki o przedszkolu
Przedszkole najczęściej wywołuje u dzieci całą paletę różnych emocji od ciekawości po strach. Jeśli Maluch nie chodził wcześniej do żłobka to trudno mu sobie wyobrazić jak to "wszystko" będzie wyglądało i czy w ogóle tego chce, a to przed nami dorosłymi stoi zadanie by dziecko jak najlepiej przygotować do nadchodzących zmian i ułatwić mu adaptację w przedszkolu.
Na samym początku warto zacząć od rozmów z dzieckiem o nadchodzących zmianach, dobrym pomysłem jest włączenie do tego książeczek o przedszkolu dla dzieci. To właśnie dzięki nim nasze dziecko lepiej zrozumie co je czeka i powoli oswoi się z przedszkolem. Wydawać by się mogło, że jest wiele książek w tym temacie, ale jeśli się szuka czegoś co naprawdę pomoże to okazuje się, że nie jest już tak łatwo znaleźć właściwe książeczki o przedszkolu. Sama rozczarowałam się kilkoma tytułami,
dlatego przygotowałam dla Was:

Zbiór najlepszych tytułów w kwestii adaptacji w przedszkolu.

1. Kicia Kocia w przedszkolu

Zestawienie otwiera oczywiście uwielbiana przez moje dzieci książeczka z serii Kicia Kocia. Dzięki niej dziecko dowie się jak wygląda typowy dzień w przedszkolu, co można tam robić, jak dzieci się bawią, jakie zajęcia organizują Panie. W książeczce strona po stronie mamy opisane co po kolej robią dzieci w przedszkolu, to pomaga rozwiać wiele wątpliwości i obaw. Jest też w niej opisana kwestia spania, chociaż ja omijam jeden fragment o tym, że nie wszystkie dzieci muszą spać 😀 bo wiem, że w naszym przedszkolu nie ma takiego wyboru i wszystkie dzieci idą po obiedzie odpoczywać więc nie chcę mieszać dziecku w głowie 🙂 Książeczka jest w miękkiej oprawie, ilość stron: 24.

adaptacja w przedszkolu
Kicia Kocia
Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

2. Świat małej Julki. Idę do przedszkola

Książeczka rozpoczyna się od przemyśleń Julki na temat przedszkola: dziewczynka jest ciekawa jak w nim jest, ale z drugiej strony ma dużo obaw i już sama nie wie, czy chce do niego iść. Pewnego dnia mama proponuje Julce by wybrały się do przedszkola! Jest to dzień w którym dziewczynka ma zaznajomić się z nowym miejscem, z dziećmi. Pani pokazuje Julce szatnie, gdzie będzie szafka z jej imieniem, sale i plac zabaw. Dziewczynka je z innymi dziećmi drugie śniadanie, a gdy mama rozmawia z Panią, ma okazję pobawić się przedszkolnymi zabawkami.

Gdy wraca do domu zadowolona opowiada o wszystkim tacie , który jest z niej bardzo dumny. Książeczka ma fajne podejście do emocji, ale niestety odwołuje się do dnia próby w przedszkolu, w którym blisko dziewczynki jest mama, w naszych publicznych przedszkolach rzadko mamy taką adaptację więc musimy uważać jeśli nie mamy takich możliwości, bo dziecko po lekturze tej książki może oczekiwać, że jego początki w przedszkolu też tak będą wyglądać. Oprawa miękka, 12 stron.

pierwsze dni w przedszkolu
Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

3. Tosia i Julek idą do przedszkola

Tosia i Julek to bliźnięta, z pozoru dzieci są identycznie, jednak ich charaktery są zupełnie różne i inaczej przeżywają nowe sytuacje. Julek bez problemu odnajduje się w nowym miejscu, szybko adaptuje się w przedszkolu, jest odważony i zachwycony przedszkolem. Tosia z większą rezerwą podchodzi do zmian, przedszkole budzi w niej obawy, a nawet strach. Pani przedszkolanka oraz mama zauważają, że Tosia potrzebuje więcej czasu, mama zostaje z nią na chwilę sama w szatni i spokojnie tłumaczy córce, że wróci po nich po tym jak "zjedzą zupę".

Ta książka to przede wszystkim świetne ujęcie tego, że dzieci różnie przechodzą proces adaptacji i wynika to po prostu z ich charakteru. Dzięki niej możemy też zobaczyć w jaki sposób fajnie przeprowadzić dialogi z dzieckiem by je uspokoić i zapewnić, że wszystko będzie dobrze! Książeczka ma 18 stron i twardą oprawę.

książeczki o przedszkolu
Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

4. Feluś i Gucio idą do przedszkola

Feluś rozpoczyna swoją własną przygodę z przedszkolem. Wspólnie z rodzicami kompletują wyprawkę, chłopiec zabiera ze sobą swojego ulubionego misia Gucia. Feluś ma dużo pytań dotyczących przedszkola, typu "co będzie jak zatęskni za mamą? i "w czym pomoże mu Pani?" . Mi w tej książeczce bardzo podobają się ilustracje, które biją "ciepłem" i pokazują krok po kroku jak wygląda dzień w przedszkolu, to wszystko razem może pomóc ukoić obawy dziecka. Książka ma 40 stron i twardą oprawę.

adaptacja
Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

5. Pierwszy dzień w przedszkolu. Dusia i psinek świnek

Dusia pierwszy raz idzie do przedszkola, z jednej strony jest bardzo ciekawa nowego miejsca, z drugiej strony zwyczajnie się boi. W nowym miejscu czeka na nią wiele perypetii, poznaje różne dzieci: Monikę, która gryzie, Joasię, która boi się ubrudzić i Tomka, który zamiast zabawki przyniósł ze sobą czerwony czajniczek. Ostatecznie dziewczynka dochodzi do wniosku, że lubi przedszkole i że będzie do niego chodzić. Dzięki tej książce możemy pokazać dziecku, co je czeka w przedszkolu, że będą różne dzieci i że czeka je tam wiele ciekawych przygód. Książka ma 32 strony.

pierwszy dzień w przedszkolu
Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

6. Ja nie chcę do przedszkola

Rodzice króliczka Henia chcą wysłać go przedszkola, szkopuł w tym, że on tam wcale nie zamierza iść. Nocą przed wielkim dniem Henio nie może zasnąć, z jednej strony jest trochę ciekawy, a z drugiej bardzo się boi. Gdy króliczek zostaje w przedszkolu to początkowo płacze, ale później okazuje się, że może tam być ciekawie i ostatecznie nie chce wracać z mamą do domu. Książka napisana w zabawny sposób i takie też ilustracje zawiera.

Szczerze mówiąc mam co do tej książki mieszane uczucia, z jednej strony naprawdę może pomóc w początkowych lękach związanych z przedszkolem i podejść do tematu w zabawny sposób jednak z drugiej strony nie do końca "przerabia" emocje malucha w tej kwestii. Myślę, że może to być fajna pozycja, ale dobrze oprócz niej mieć też inną pozycję, by nawzajem się uzupełniały.

książeczki o przedszkolu
Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

Kliknij TUTAJ by przeczytać kolejną część o adaptacji w przedszkolu, czyli jak przygotować dziecko na przedszkole.

💛 Jeśli spodobał Ci się ten post i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami Zajrzyj też na mój Youtubie, zostaw kciuk w górę i kliknij subskrypcję!⁠💛

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

3 comments on “Książeczki o przedszkolu dla dzieci - adaptacja część 1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.