Książeczki o przedszkolu dla dzieci - 12 propozycji!

książki o przedszkolu
Przedszkole najczęściej wywołuje u dzieci całą paletę różnych emocji od ciekawości po strach. Jeśli Maluch nie chodził wcześniej do żłobka to trudno mu sobie wyobrazić jak to "wszystko" będzie wyglądało i czy w ogóle tego chce, a to przed nami dorosłymi stoi zadanie by dziecko jak najlepiej przygotować do nadchodzących zmian i ułatwić mu adaptację w przedszkolu.
Na samym początku warto zacząć od rozmów z dzieckiem o nadchodzących zmianach, dobrym pomysłem jest włączenie do tego książeczek o przedszkolu dla dzieci. To właśnie dzięki nim nasze dziecko lepiej zrozumie co je czeka i powoli oswoi się z przedszkolem. Wydawać by się mogło, że jest wiele książek w tym temacie, ale jeśli się szuka czegoś co naprawdę pomoże to okazuje się, że nie jest już tak łatwo znaleźć właściwe książeczki o przedszkolu. Sama rozczarowałam się kilkoma tytułami,
dlatego przygotowałam dla Was:

Zbiór najlepszych tytułów w kwestii adaptacji w przedszkolu.

1. Kicia Kocia w przedszkolu

Zestawienie otwiera oczywiście uwielbiana przez moje dzieci książeczka z serii Kicia Kocia. Dzięki niej dziecko dowie się jak wygląda typowy dzień w przedszkolu, co można tam robić, jak dzieci się bawią, jakie zajęcia organizują Panie. W książeczce strona po stronie mamy opisane co po kolej robią dzieci w przedszkolu, to pomaga rozwiać wiele wątpliwości i obaw. Jest też w niej opisana kwestia spania, chociaż ja omijam jeden fragment o tym, że nie wszystkie dzieci muszą spać 😀 bo wiem, że w naszym przedszkolu nie ma takiego wyboru i wszystkie dzieci idą po obiedzie odpoczywać więc nie chcę mieszać dziecku w głowie 🙂 Książeczka jest w miękkiej oprawie, ilość stron: 24.

Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

adaptacja w przedszkolu
Kicia Kocia
książeczki o adaptacji w przedszkolu

2. Świat małej Julki. Idę do przedszkola

Książeczka rozpoczyna się od przemyśleń Julki na temat przedszkola: dziewczynka jest ciekawa jak w nim jest, ale z drugiej strony ma dużo obaw i już sama nie wie, czy chce do niego iść. Pewnego dnia mama proponuje Julce by wybrały się do przedszkola! Jest to dzień w którym dziewczynka ma zaznajomić się z nowym miejscem, z dziećmi. Pani pokazuje Julce szatnie, gdzie będzie szafka z jej imieniem, sale i plac zabaw. Dziewczynka je z innymi dziećmi drugie śniadanie, a gdy mama rozmawia z Panią, ma okazję pobawić się przedszkolnymi zabawkami.

Gdy wraca do domu zadowolona opowiada o wszystkim tacie , który jest z niej bardzo dumny. Książeczka ma fajne podejście do emocji, ale niestety odwołuje się do dnia próby w przedszkolu, w którym blisko dziewczynki jest mama, w naszych publicznych przedszkolach rzadko mamy taką adaptację więc musimy uważać jeśli nie mamy takich możliwości, bo dziecko po lekturze tej książki może oczekiwać, że jego początki w przedszkolu też tak będą wyglądać. Oprawa miękka, 12 stron.

Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

pierwsze dni w przedszkolu
książeczki o przedszkolu

3. Tosia i Julek idą do przedszkola

Tosia i Julek to bliźnięta, z pozoru dzieci są identycznie, jednak ich charaktery są zupełnie różne i inaczej przeżywają nowe sytuacje. Julek bez problemu odnajduje się w nowym miejscu, szybko adaptuje się w przedszkolu, jest odważony i zachwycony przedszkolem. Tosia z większą rezerwą podchodzi do zmian, przedszkole budzi w niej obawy, a nawet strach. Pani przedszkolanka oraz mama zauważają, że Tosia potrzebuje więcej czasu, mama zostaje z nią na chwilę sama w szatni i spokojnie tłumaczy córce, że wróci po nich po tym jak "zjedzą zupę".

Ta książka to przede wszystkim świetne ujęcie tego, że dzieci różnie przechodzą proces adaptacji i wynika to po prostu z ich charakteru. Dzięki niej możemy też zobaczyć w jaki sposób fajnie przeprowadzić dialogi z dzieckiem by je uspokoić i zapewnić, że wszystko będzie dobrze! Książeczka ma 18 stron i twardą oprawę.

Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

książeczki o przedszkolu

4. Feluś i Gucio idą do przedszkola

Feluś rozpoczyna swoją własną przygodę z przedszkolem. Wspólnie z rodzicami kompletują wyprawkę, chłopiec zabiera ze sobą swojego ulubionego misia Gucia. Feluś ma dużo pytań dotyczących przedszkola, typu "co będzie jak zatęskni za mamą? i "w czym pomoże mu Pani?" . Mi w tej książeczce bardzo podobają się ilustracje, które biją "ciepłem" i pokazują krok po kroku jak wygląda dzień w przedszkolu, to wszystko razem może pomóc ukoić obawy dziecka. Książka ma 40 stron i twardą oprawę.

Cenę możesz sprawdzić TUTAJ

adaptacja

5. Pierwszy dzień w przedszkolu. SOS dla rodziców

Książeczka jest częścią serii Z poradnika smyka. Julek obawia się pójścia do przedszkola, zwłaszcza, że nie może mu tam towarzyszyć jego najlepszy przyjaciel - pies Keks. Chłopiec wymyśla swoich 5 sposobów na to jak poradzić sobie z tymi trudnymi emocjami. Jego pomysły są zabawne, ale to pomaga rozładować napięcie i oswoić lęk.

W książeczce znajdziemy też 5 porad od psychologa dla rodziców.

Wszystkie strony książeczki są sztywne, ich ilość: 20.

Cenę sprawdzisz TUTAJ

6. Maks idzie do przedszkola

W tej książeczce towarzyszymy Maksowi w jego pierwszym dniu w przedszkolu. Na początku do sali wchodzi z nim tata, któremu Maks dość szybko daje znać, że może już iść do domu, a on poradzi sobie sam. Po kolei śledzimy wszystkie wydarzenia i zabawy, przez które przechodzi Maks w tym pierwszy dniu. Książeczka jest napisana w takim dość optymistycznym duchu, bez opisywania strachu i stresu, pokazuje jak może wyglądać dzień w przedszkolu i jak wygląda szatnia, sale, a nawet łazienka.

Książeczka w miękkiej oprawie, z kolorowymi obrazkami, które idealnie oddają jej tekst. Jest częścią serii Mądra Mysz.

Cenę sprawdzisz TUTAJ

7. Zuzia idzie do przedszkola

To kolejna pozycja z serii Mądra Mysz od wydawnictwa Media Rodzina. Podobnie jak poprzednia książeczka opowiada ona o pierwszym dniu w przedszkolu, tym razem jednak główną bohaterką jest Zuzia. Dziewczynka właśnie skończyła 3 lata i może pójść do przedszkola! Dziewczynka dołącza do grupy dzieci i szybko się w niej odnajduje.

Cenę sprawdzisz TUTAJ

8. Zuzia śpi w przedszkolu

Ta książeczka nie opowiada stricte o adaptacji w przedszkolu, jest kontynuacją poprzedniej części: Zuzia idzie do przedszkola. Tym razem nasza bohaterka przeżywa swoje pierwsze nocowanie poza domem! Śpi w przedszkolu i przychodzi jej zmierzyć z obawami związanymi z rozstaniem z rodzicami.

Cenę sprawdzisz TUTAJ

Mądra mysz

9. Witaj w przedszkolu

Pierwsze co rzuca się w oczy to piękna, wytłaczana i twarda okładka książeczki. W środku jest mnóstwo obrazków, a mało tekstu. Towarzyszmy w tym opowiadaniu Rudzikowi w jego pierwszym dniu w przedszkolu. Ptaszek nie cieszy się z tego, że musi tam iść więc idzie tam bez entuzjazmu, szybko jednak okazuje się, że w przedszkolu może być fajnie i początkowa niechęć zupełnie znika!

Cenę sprawdzisz TUTAJ

10. Kolorowy Potwór idzie do przedszkola

Książeczka w twarde oprawie, która jest częścią serii wprowadzającej dzieci w świat emocji. Opowiada o przeuroczym potworku przed którym pierwszy dzień w przedszkolu! Nasz potworek nie ma pojęcia czym przedszkole, a na miejscu.. trochę rozrabia, ale i przeżywa przygody oraz poznaje nowych przyjaciół.

Książka utrzymana w lekkim, nieco zabawnym stylu z takimi samymi rysunkami 😀

Cenę sprawdzisz TUTAJ

adaptacja w przedszkolu
kolorowy potwór

11. Ignacy idzie do przedszkola

Pozycja idealna dla fanów Montessori i dla dzieci bardzo wrażliwych. Książka opowiada o początkach w przedszkolu Ignasia, bardzo wrażliwego chłopca, któremu przychodzi zmierzyć się z nowymi emocjami i wyzwaniami. Chłopiec nie zawsze radzi sobie z dużym hałasem i dużą ilością bodźców, z tym wszystkim pomaga mu zmierzyć się mama oraz przedszkole Montessori.

Jeśli twoje dziecko zaczyna przygodę właśnie w takim przedszkolu to będzie pozycja idealna dla Was!

Cenę sprawdzisz TUTAJ

12. Małe sówki

Książeczka w twardej oprawie opowiadająca o trzech małych sówkach, którym przychodzi zmierzyć się z rozstaniem z mamą... Sówki czekają na powrót mamy, a każdej z nich towarzyszą różne emocje...

Książka nie jest typową pozycją o adaptacji w przedszkolu, ale bardzo delikatnym opowiadaniem o rozstaniu z nią...

Cenę sprawdzisz TUTAJ

Małe sówki
książka o rozstaniu z mamą

Poznaj 6 ważnych zasad dobrej adaptacji przedszkolnej, klikając TUTAJ.

Kliknij TUTAJ by przeczytać post o tym co robić gdy dziecko boi się nowych rzeczy.

💛 Jeśli spodobał Ci się ten post i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami Zajrzyj też na mój Youtubie, zostaw kciuk w górę i kliknij subskrypcję!⁠💛

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

4 comments on “Książeczki o przedszkolu dla dzieci - 12 propozycji!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *