Kiedy odpieluchować dziecko? I właściwie jak rozpoznać że dziecko jest gotowe na nocnik?

kiedy odpieluchować dziecko
Kiedy odpieluchować dziecko? Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na nocnik? To nie są łatwe pytanie, ale wielu z nas zadaje je sobie przed rozpoczęciem przygody z nocnikiem. I bardzo dobrze! Bo uświadomienie sobie kilku kwestii na samym początku jest bardzo ważne i znacznie ułatwi Wam ten proces. Od razu zaznaczam, że jeśli ktoś liczy na to, że powiem mu, że dziecko usiądzie samo na nocniku wtedy kiedy będzie gotowe to się przeliczy. Jeśli chcesz uzyskać taką radę to mówię od razu, że jej nie będzie więc sama musisz zdecydować, czy chcesz czytać dalej.

Na pytanie kiedy odpieluchować dziecko nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jak wiadomo każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija, ale są pewne ramy, które mogą nam ułatwić ten proces. Moje dzieci odpieluchowałam w wieku 18 i 15 miesięcy więc dość szybko, ale widziałam, że są na to gotowe. Pamiętaj:

Czymś zupełnie innym jest odpieluchować dziecko, co oznacza, że dziecko samo sygnalizuje swoje potrzeby, a czym innym jest sadzanie go na nocnik bez jego świadomości o potrzebach fizjologicznych!

I właśnie dlatego nie powinno się zbyt szybko zaczynać odpieluchowywania, bo dziecko przede wszystkim powinno być świadome swoich potrzeb fizjologicznych i tego co robi. Co z tego, że będziesz go sadzać na nocnik jeśli on i tak nie będzie wiedział o co chodzi? Ano nic, to nie jest odpieluchowanie i nie o to nam tutaj chodzi. Tutaj chodzi też o fizjologię, Maluszek nie jest jeszcze w stanie kontrolować swoich mięśni na tyle by zdążyć na nocnik, a przede wszystkim jego pęcherz jest jeszcze malutki.

Zatem jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na nocnik?

By to rozpoznać musisz troszeczkę poobserwować swoje dziecko i poznać jego codzienne nawyki, na które może wcześniej nie zwracałaś uwagi lub nie łączyłaś z odpieluchowaniem:

  • łapanie się za pieluchę gdy robi siusiu, czy kupkę,
  • chowanie się w kąt, czy za kanapę, żeby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne,
  • poczucie dyskomfortu przy pełnej pieluszce
  • coraz większa pojemność pęcherza, dzięki czemu dziecko nie robi siusiu już tak często jak mały bobas,
  • zainteresowanie nocnikiem, czy toaletą
  • sucha pielucha w nocy (oczywiście jeśli nie jest to wywołane problemami zdrowotnymi)

Nie wszystkie te symptomy muszą wystąpić, ale jeśli któryś zauważysz to znak, że możecie zacząć przygodę z nocnikiem.

Dobrze zacząć od wprowadzenia dziecka w temat nocnika i tutaj świetnie sprawdzą się książeczki dla dzieci, a całą ich listę znajdziesz TUTAJ.

Kiedy odpieluchować dziecko?

Dobry czas by zacząć odpieluchowywanie dziecka to okres między 18, a 30 miesiącem życia, to zazwyczaj optymalny wiek w którym dziecko zaczyna wykazywać oznaki gotowości do odpieluchowania. Takim chyba najbardziej optymalnym okresem jest wiek około 2 lat. I uwierz mi dużo łatwiej będzie Ci odpieluchować dwulatka niż trzylatka. Starsze dziecko potrafi już nieźle pokazać swój charakter i być uparte i jeśli akurat stwierdzi, że z pieluchą mu dobrze to może być prawdziwy dramat z jej pożegnaniem się!

Nie wierz w bajki o tym, że jak dziecko będzie gotowe to samo usiądzie na nocnik i odstawi pampersy. Takie rzeczy być może się zdarzają, ale bardzo rzadko i nie liczyłabym na to. Musisz mieć świadomość, że takie wyjątki się zdarzają tak samo jak zdarza się, że 4-latek jeszcze nosi pampersa, bo nie chce się z nim pożegnać.

Odpieluchowanie to proces, to nauka taka sama jak wielu innych czynności i w ten sposób powinniśmy do tego podejść, nie oczekując, że zrobi się samo.

O tym jak przeprowadzić odpieluchowanie, by poszło nam szybko i bez dramatów przeczytasz TUTAJ!

Spodobał Ci się ten post? A może uważasz, że może przydać się innym rodzicom? Jeśli tak, zostaw proszę po sobie ślad na Facebooku lub Instagramie.

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

2 comments on “Kiedy odpieluchować dziecko? I właściwie jak rozpoznać że dziecko jest gotowe na nocnik?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.