Jak dowiedzieć się od dziecka jak było w przedszkolu? 6 SKUTECZNYCH sposobów

jak było w przedszkolu

Jak dowiedzieć się od dziecka jak było w przedszkolu, by nasza rozmowa nie wyglądała tak:

Jak było w przedszkolu? Dobrze. Co jadłeś na obiadek? Nie pamiętam.

Brzmi znajomo? Cóż tak mniej więcej wygląda rozmowa z przedszkolakiem gdy go odbieramy z placówki i staramy się dowiedzieć co nieco o jego dniu. Znasz to aż za dobrze? To koniecznie czytaj dalej!

Jak dowiedzieć się od dziecka jak było w przedszkolu?

Przede wszystkim zauważyłam, że im bardziej naciskam na dziecko, im bardziej chcę się dowiedzieć jak było w przedszkolu tym wychodzi gorzej niestety. Niby dziecko na ogół gaduła, a jak chcesz się czegoś dowiedzieć to potrafi milczeć albo odpowiadać zdawkowo 😀 Mam jednak kilka trików, które ułatwiają mi rozpoczęcie rozmowy o tym jak było w przedszkolu:

  1. Nie zalewaj pytaniami

Czasami chcemy trochę za dobrze i jak tylko dziecko opuści salę przedszkolną zalewamy go gradem pytań: Jak było w przedszkolu, co jadłeś, co robiłeś, byłeś grzeczny?

Nie róbmy tego. W ten sposób nie dowiemy się niczego. Przeczytaj najpierw o zasadzie 3 minut, która mówi o tym jak powinniśmy odbierać dziecko z placówki, by pogłębić naszą więź, klikając TUTAJ, znajdziesz w tym poście sporo wyjaśnienia o tym jak ważny jest sam moment odebrania dziecka z placówki.

Zawsze witam się z dzieckiem, staram się do niego schylić albo najlepiej ukucnąć i pytam jak było w przedszkolu albo czy miałeś dzisiaj dobry dzień i... pozwalam mówić. Czasem moje dzieciaki mówią dużo, czasem mniej, bo jednego dnia mogą mieć na to ochotę, a innego zwyczajnie nie. Z racji takiej, że odbieram dwójkę dzieci z przedszkola to staram się każdemu poświęcić czas i każdego wysłuchać, chociaż czasem potrafią mówić jednocześnie i jest to dość trudne 😀

2. Zadawaj konkretne pytania

Jeśli Twoje dziecko odpowiada na pytanie "jak było w przedszkolu" - "dobrze" i nic więcej to postaraj się zadawać bardziej szczegółowe pytania, np. co dziś narysowałeś? Możecie zatrzymać się przy tablicy z wywieszonymi pracami dzieci, poszukać rysunku Twojego dziecka i od tego zacząć rozmowę: "chyba się napracowałeś", "używaliście dzisiaj kredek?" "koło kogo siedziałeś przy stoliku?" Dzieciaki wtedy przypominają sobie tą faktyczną sytuację i zaczynają więcej opowiadać.

Tak samo z jedzeniem, przedszkola udostępniają jadłospis na dany dzień więc zamiast pytania: "zjadłeś dzisiaj obiadek?" zapytaj "widziałam, że mieliście dzisiaj spaghetti, smakowało Ci?"

Takie pytania sprawiają, że moje dzieciaki potrafią gadać jak katarynki, o tym, że prosili o dokładkę, że koleżanka obok nie zjadła, bo jej nie smakowało, a ktoś inny zrobił to i tamto... Nie zalewam pytaniami, ale staram się je precyzować i formułować tak, by dziecku łatwiej było sprecyzować odpowiedź i opowiedzieć przy okazji o połowie swojego dnia. "... bo po obiadku to poszliśmy na dwór..." Ważna jest umiejętność słuchania, nie przerywaj dziecku, nie poprawiaj, nie wyciągaj własnych wniosków, pozwól mu mówić i dzielić się swoimi emocjami!

3. Piosenki, wierszyki

Uczyliście się dziś jakiejś piosenki? Zaśpiewasz mi kawałek, a może mnie też nauczysz i zaśpiewamy razem? W ten sposób okazujemy naszemu dziecku zainteresowanie i angażujemy się w to co działo się w przedszkolu. Na pytanie jak było w przedszkolu dziecko raczej nie zaśpiewa piosenki, której się uczyli, bo dla niego zbyt ogólne pytanie, ale jeśli będziesz też chciała jej się nauczyć to zupełnie inna sprawa!

4. Podpatruj i słuchaj

Panie w przedszkolu często dzielą się zdjęciami i filmikami z tego co dzieci robiły w danym dniu. Warto to wykorzystać, podpatrzeć co dziecko robiło danego i potem zapytać: A gdzie dzisiaj byliście na spacerze? Zbieraliście kolorowe liście?

My czasem po przedszkolu oglądamy wspólnie te zdjęcia i przy okazji dzieciaki opowiadają co się działo. Ja czasem zapytam, coś w stylu "a co tutaj się działo" "ale Antek to fajnie wymyślił co?" to rozwija rozmowę 🙂

Podobnie jest z różnymi przedszkolnymi świętami: dzień kropki, dzień marchewki itp. dzięki temu, że znasz zarys dnia możesz odpowiednio skierować pytania, by dziecko mogło opowiadać o swoim dniu.

5. Co Ci się nie podobało?

Wiem, że przede wszystkim martwimy się, czy wszystko było dobrze, czy nasze dziecko się bawiło, czy go ktoś nie uderzył itp. itd. Dlatego też pytaj również o to co mu się danego dnia nie spodobało, co według niego było nudne i oczywiście dlaczego. To też jest ważne dla dziecka byśmy nie tylko zachwycali się jego sukcesami, ale również potrafili zrozumieć, że coś mu nie wyszło, że może rysunek wyszedł krzywo albo że on wcale nie lubi lepić plasteliną. Pomóżmy mu zmierzyć się z porażkami, pokażmy, że to normalne, dzięki temu chętniej będzie dzieliło się z nami swoimi problemami.

6. Koledzy i koleżanki

Dobrze jest znać chociaż kilka imion dzieci z grupy, zwłaszcza tych z którymi nasze dziecko najczęściej się bawi. Z kim się dziś bawiłeś? Była dzisiaj Ania w przedszkolu, czy nadal jest chora?

Często od paru słów na temat tego z kim się dziecko bawiło rozwiązuje się bardzo długa opowieść o tym w co się bawiło nasze dziecko, z kim siedziało przy stoliku, z kim szło za rękę na spacerze, a czasem możemy się dowiedzieć, że np. ktoś zabrał mu zabawkę, czy popchnął. Takie emocje też warto przepracować, bo dzieci w wieku przedszkolnym jeszcze nie zawsze potrafią poradzić sobie z negatywnymi zachowaniami rówieśników. Zwłaszcza na początku adaptacji jest to bardzo ważne, ponieważ czasem takie z pozoru błahe wydarzenie może spowodować, że nasze dziecko nagle nie będzie chciało chodzić do przedszkola, a my nie będziemy znali przyczyny. Dlatego tak ważne jest budowanie wspólnej, silnej więzi.

Spodobał Ci się ten post, uważasz, że może spodobać się innym rodzicom? Daj proszę znać, zostaw komentarz, serduszko lub udostępnij ten post na Facebooku lub Instagramie.

Kliknij TUTAJ by przeczytać o tym jak wybrać dobre kapcie do przedszkola, a TUTAJ by poznać niebanalny sposób na urodziny w przedszkolu lub żłobku.

Jak dowiedzieć się od dziecka jak było w przedszkolu
Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *