Jak załatwić sanatorium dla dziecka i ile będzie Cię to kosztować?

jak załatwić sanatorium dla dziecka

Kiedy napisałam o tym, że Miłosz dostał w tym roku skierowanie do sanatorium dostałam wiele pytań o to jak załatwić sanatorium dla dziecka. Wcale się tym pytaniom nie dziwię, bo sama przez długi czas nie wiedziałam, że możemy z takiej formy skorzystać, mimo, że moje dziecko ma prawie 6 lat i pokaźną historię medyczną.

Jak załatwić sanatorium dla dziecka?

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak załatwić sanatorium dla dziecka to mam dla Ciebie pierwszą i najważniejszą wiadomość, sanatorium dla dzieci, a dla dorosłych to dwie zupełnie różne kwestie i nie czeka się 2-3 lat jak w przypadku dorosłych na przydzielenie miejsca, a około 2 miesiące! To spora różnica, prawda? 🙂

Skorzystać z sanatorium mogą dzieci między 3, a 7 rokiem życia pod opieką rodzica, a później (gdy dziecko skończy 7 lat) dzieci do sanatorium jeżdżą same... Wiadomo tu kwestia jest trudna i raczej mało kto puści 8-latka samego na tak długo, dlatego warto korzystać z tej możliwości gdy jeszcze możemy pojechać z dzieckiem.

Skierowanie na leczenie sanatoryjne wystawia Wasz lekarz pediatra i to on wpisuje na nim odpowiednie kody o schorzeniach dziecka. Jeśli nie masz pewności, czy dziecko kwalifikuje się do sanatorium to po prostu zapytaj swojego lekarza.

Kiedy pediatra wypisze Wam taki wniosek wysyłasz go do NFZ i czekasz na odpowiedź. O przydziale odpowiedniego miejsca decyduje NFZ, który stwierdza na podstawie wskazań medycznych jakie miejsce będzie odpowiednie dla naszego dziecka, tak więc nie oznacza to, że dostaniesz sanatorium dla dziecka nad morzem, czy w górach.

Bardzo mile byłam zaskoczona szybkością z jaką został obsłużony mój wniosek o sanatorium dla dziecka, bo już po tygodniu od jego wysłania dostałam odpowiedź z terminem wyjazdu! Dlatego nie mogę powiedzieć złego słowa na te procedury 😉

Oczywiście zdarza się, że wyznaczony termin komuś nie pasuje i chciałby prosić o jego zmianę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w piśmie, które otrzymujemy od NFZ jest wskazane, że odwoływanie się od wyznaczonego miejsca, czy terminu wiąże się z rezygnacją z pobytu tak więc nie mamy gwarancji, że dostaniemy wtedy miejsce. Warto najpierw zadzwonić na infolinię i wybadać daną kwestię i dopiero wtedy się odwoływać.

Jak załatwić sanatorium dla dziecka i ile to kosztuje?

Pobyt dla dziecka w sanatorium jest całkowicie bezpłatny, ale Ty jako opiekun ponosisz pełne koszty pobytu w danym miejscu. I często nie są to małe kwoty, bo jednak jest to trzytygodniowy pobyt więc trzeba mieć to na uwadze. Wyjątek stanowią rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, którym przysługuje dopłata do takiego pobytu.

NFZ nie zwraca również kosztów dojazdów do danego miejsca, podróż zapewniamy sobie sami. Ja oprócz syna na pobyt zabrałam również młodszą córkę, która była liczona jako dziecko w pobycie prywatnym. Jest to możliwe, trzeba dopytywać o konkrety i ceny pobytu dane sanatorium.

Podczas naszego pobytu w sanatorium wielu rodziców korzystało z zabiegów również dla siebie, za które oczywiście trzeba zapłacić, ale taka możliwość istnieje i pewnie niejednokrotnie warto z takiej możliwości skorzystać, zwłaszcza, że przebywamy w takim miejscu aż przez 3 tygodnie.

Sanatorium dla dzieci w wieku 3-6 lat trwa 21 dni. To trzy tygodnie w czasie których dziecko jest pod opieką lekarza, pielęgniarki i bierze udział w różnych zabiegach dobranych przez lekarza w danym sanatorium, ale co ważne w przypadku sanatorium - korzysta z leczenia klimatycznego. My podczas całego swojego pobytu mieliśmy wyznaczone 4 wizyty lekarskie: jedna na początku, dwie kontrolne i jedna na koniec.

Każde sanatorium różni się zakresem usług, zabiegami, ale też oczywiście warunkami... więc prawda jest taka, że dużo zależy od tego jaki przydział dostaniecie. My trafiliśmy do wspaniałego miejsca nad morzem w Dąbkach, o którym piszę TUTAJ, to sanatorium całkowicie dostosowane do dzieci, codziennie odbywały się animacje, zajęcia dla dzieci i było naprawdę mnóstwo atrakcji, dlatego też dla mnie pobyt tam z dwójką dzieci to była czysta przyjemność. Cała kadra była bardzo miła, a zabiegi były wykonywane profesjonalne i z dużą empatią do dzieci.

Osobiście oceniam bardzo dobrze nasz pobyt w sanatorium, mimo, że początkowo miałam obawy jak będzie to wszystko wyglądało i czy zwyczajnie nie będzie nam się nudziło przez tak długi czas. Efekty leczenia sanatoryjnego ocenimy z czasem, jednak wiele mam, które korzystały po raz kolejny z takiej formy mówiło, że efekty widać, mam więc nadzieję, że u nas będzie podobnie 🙂

jak załatwić sanatorium dla dziecka

Spodobał Ci się ten post, uważasz, że może spodobać się innym rodzicom? Daj proszę znać, zostaw komentarz pod postem, serduszko lub udostępnij ten post na Facebooku lub Instagramie

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

One comment on “Jak załatwić sanatorium dla dziecka i ile będzie Cię to kosztować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *