Jak przygotować dziecko na przedszkole? Adaptacja w przedszkolu w 6 zasadach!

adaptacja w przedszkolu
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami! Jako rodzice dzieciaczków, które rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem martwimy się. To normalne, bo tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zareaguje nasze dziecko. Ja też nie wiem jak moje młodsze dziecko przejdzie adaptację i też się stresuję, mimo, że przerabiałam to już ze starszym synem.
Jednak czasem przebojowe i odważne dzieci, pozostawione bez rodziców okazują się bardzo nieśmiałe, a te które myśleliśmy, że będą płakać i ciężko będzie im bez mamy, bardzo szybko odnajdują się w nowym miejscu. Nie ma reguły, bo każde dziecko jest inne - i to jest najważniejsza zasada o której powinniśmy pamiętać, a my jako rodzice po prostu zróbmy wszystko by nasze dziecko jak najlepiej przygotować do przedszkola, by ta adaptacja była jak najłatwiejsza.

A jeśli jeszcze nie widziałaś wpisu o książeczkach dla dzieci o adaptacji w przedszkolu kliknij TUTAJ

Jak przygotować dziecko na przedszkole? Poznaj te 6 zasad:

1. Nie przesadzaj

Nie ma większego sensu mówić dziecku ciągle o tym, że pójdzie do przedszkola i nakręcać i jego i siebie. Dla kilkulatka czas jest jeszcze zupełnie abstrakcyjny i to że my powiemy że pójdzie do przedszkola we wrześniu, czy za dwa miesiące to dziecku tak naprawdę nic nie mówi. Możemy mu czasem wspomnieć, że pójdzie do przedszkola, np. przechodząc obok niego, co nieco o nim opowiedzieć i tyle. Dzięki temu w dziecku powoli zakorzeni się myśl, że przedszkole kiedyś nadejdzie i nie będzie to dla niego zupełnie nową sprawą.

Temat tak na poważnie warto zacząć w sierpniu i powoli przygotowywać dziecko do tych zmian. Pisałam już TUTAJ o książeczkach przygotowujących do przedszkola i to jest naprawdę fajny sposób by zacząć o tym rozmawiać. Moja córka wie, że pójdzie do przedszkola i czasem coś jej się przypomni w tej kwestii 😀 i zaczyna ten temat sama więc wtedy rozmawiam i tłumaczę wszystko, by rozwiać jej wątpliwości.

2. Bądź szczery

Nigdy przenigdy nie nie ukrywaj przed dzieckiem faktu, że będzie chodziło do przedszkola. Słyszałam kiedyś historię o tym jak mama powiedziała swojemu synkowi, że jadą do sklepu, a tak naprawdę pojechali do przedszkola, gdzie pani po prostu zabrała chłopca od mamy do sali. Jak z pewnością się domyślasz Malec był oszołomiony i kompletnie nie wiedział co się dzieje.

To naprawdę jest najgorszy pomysł, bo po pierwsze dziecko najpewniej od razu zrazi się do przedszkola, po drugie narażamy go na bardzo duży stres, a po trzecie straci do nas zaufanie. Dziecku trzeba tłumaczyć, że będzie chodziło do przedszkola, że będą tam inne dzieci z którymi będzie się bawić, będą fajne zabawki, będą Panie, które będą pomagać i wymyślać fajne zajęcia. Najlepiej dowiedzieć się jak najwięcej o przedszkolu do którego ma chodzić dziecko i wtedy mu dokładnie tłumaczyć jak wszystko będzie wyglądało po kolej.

3. Daj poczucie bezpieczeństwa

Bardzo ważne byśmy wytłumaczyli dziecku, że w przedszkolu nie zostaje na zawsze. Dla nas to oczywiste, dla dziecka już niekoniecznie. Najlepiej dokładnie powiedzieć mu kiedy po niego przyjdziemy i tego słowa dotrzymać! Np. przyjdę po Ciebie jak zjesz zupkę - każde przedszkole ma ustalone godziny posiłków więc wystarczy się tego dowiedzieć i przyjść o tej godzinie. Czas jest dla dziecka jeszcze zbyt abstrakcyjny więc gdy powiesz mu, że przyjdziesz za 2h to nie bardzo będzie wiedziało co to znaczy, ale gdy powiesz, że pobawi się trochę, zje zupkę i wtedy przyjdzie mama to będzie mu łatwiej.

Dziecko na początku może czuć się zagubione, zostawiają go rodzice w obcym miejscu i on nie zdaje sobie sprawy na jak długo, może bać się, że mama lub tata już nie wrócą. I to zapewnienie, że przedszkole jest tylko na kilka godzin, to poczucie, że mama lub tata na pewno przyjdą buduje się z czasem, po kilku dniach już nabierze pewności, że nie zostanie w przedszkolu na zawsze 🙂

4. Pozwól przeżywać

Bardzo ważną kwestią jest też przepracowanie z dzieckiem jego emocji. Nie ignoruj ich, nie oceniaj, nie umniejszaj, a już na pewno się nie śmiej. Nie mów mu, że nie może się bać, bo jest już duże. Dziecko ma prawo się bać, ma prawo z jednej strony być ciekawe, a z drugiej czuć się niepewnie. Powinniśmy go zapewnić, że to zupełnie normalne uczucia, że jesteśmy przy nim, ale wszystko będzie dobrze!

Zastanów się, czy gdy byłaś w stresującej sytuacji i ktoś powiedział Ci, że przesadza, bo przecież to nic takiego to czy było Ci wtedy lepiej? Nie sądzę. Nie lubię "zamiatania dziecięcych emocji pod dywan", w ten sposób możemy jedynie doprowadzić do tego, że dziecko będzie tłumiło wszystko w sobie, a to z pewnością w niczym mu nie pomoże. Niech podejdzie do tego na swój sposób, jeśli potrzebuje niech się wygada i zadaje tysiąc pytań, ale pozwól mu na okazywanie jego emocji.

5. Adaptacja w przedszkolu, a zajęcia adaptacyjne

Jeśli tylko macie taką możliwość weźcie udział w zajęciach adaptacyjnych! To genialna sprawa dla dziecka, które w obecności rodzica może oswoić się z nowym miejscem. Na takich zajęciach możesz pokazać dziecku jak wyglądają sale, gdzie jest toaleta, szatnia.... A Maluch może poznać nowe miejsce, panie, dzieci, pobawić się zabawkami.

Wcale nie chodzi tutaj o to, by dziecko chętnie brało udział w zabawach podczas tych zajęć, ale o to by poznało nowe miejsce, to bardzo ułatwia adaptację. Z synem przez tydzień uczestniczyliśmy w zajęciach adaptacyjnych, było to mniej więcej 2 godziny dziennie, ale były to bardzo cenne godziny! Niestety w czasach pandemii coraz rzadziej mamy takie możliwości i wiem już, że z córką w takich zajęciach nie będziemy mieli możliwości uczestniczyć, a szkoda.

Nie załamujemy jednak rąk 🙂 w takim wypadku można wybrać się z dzieckiem na spacer wokół przedszkola, pokazać budynek, plac zabaw, można też pokazać zamieszczane w Internecie zdjęcia z przedszkola, by pokazać dziecku gdzie i jak będzie spędzało czas.

6. Wspólne przygotowania

Niech dziecko uczestniczy w przygotowaniach do przedszkola. Pamiętam jak razem z moim starszym dzieckiem wybraliśmy się przed rozpoczęciem przedszkola na zakupy. Sam wybierał sobie ręczniki, poszewki na poduszki, szczoteczkę i inne potrzebne rzeczy! Był bardzo przejęty! Warto wciągać dziecko w takie zakupy i angażować w przygotowania. Niech się też przyzwyczai do tych rzeczy w domu. W tym roku czeka nas już podwójne kupowanie kapci do przedszkola 😀 Ale cały czas podkreślam, że niedługo młodsza pójdzie do przedszkola i musimy kupić nowe buciki 🙂 Takie sposoby mają sporą moc zachęcania dziecka do przedszkola.

jak przygotować dziecko na przedszkole

⁠💛⁠Jeśli spodobał Ci się post Jak przygotować dziecko na przedszkole i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami Zajrzyj też na mój Youtube, zostaw kciuk w górę i kliknij subskrypcję!⁠💛⁠

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

6 comments on “Jak przygotować dziecko na przedszkole? Adaptacja w przedszkolu w 6 zasadach!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *