Jak odpieluchować dziecko? Szybko i skutecznie!

jak odpieluchować dziecko
Zastanawiasz się jak odpieluchować dziecko, by raz na zawsze zakończyć etap pampersów? Po moim wpisie o tym kiedy odpieluchować dziecko wielu z Was pytało mnie o to jak właściwie to zrobić i opisywaliście swoje problemy na które napotkaliście przy pierwszych próbach. Dlatego ten post będzie o tym jak odpieluchować dziecko możliwie szybko, ale przede wszystkim SKUTECZNIE, byście nie musieli wracać do tego tematu co kilka miesięcy.

Jak zabrać się za odpieluchowanie?

By skutecznie odpieluchować dziecko przede wszystkim musimy zacząć od siebie, to niestety często nasze błędy powodują, że nie możemy pozbyć się pampersów. Czy wiesz co stanowi największy problem?

Nasze niezdecydowanie! Tak, nasze, a nie dziecka. Niby chcemy odpieluchować dziecko, ale jak przychodzi co do czego to nie jesteśmy już tego tacy pewni, albo zakładamy pampersa po pierwszej wpadce dla bezpieczeństwa. I potem dziwimy się, że byliśmy już tak blisko i nagle wszystko przepadło i dziecko nie chce korzystać z nocnika!

Dlatego pierwsza rzecz jaką musisz zrobić to podjąć konkretną decyzję, czy faktycznie masz na to czas i siłę, a jak już podejmiesz decyzję to się jej trzymaj! Pamiętaj też o dwóch poprzednich krokach: rozpoznanie, czy dziecko jest gotowane na odpieluchowanie oraz książeczki o odpieluchowaniu dla dziecka.

Przykład moich dzieci doskonale pokazuje, że odpieluchowanie u każdego dziecka przebiegać będzie inaczej: córkę odpieluchowałam w wieku 15 miesięcy i temat był zamknięty w 3 dni, a syn odpieluchowany w wieku 18 miesięcy, ale zajęło mu to więcej czasu i zdarzały mu się też wpadki, których u córki nie było. Byli odpieluchowywani w ten sam sposób, w podobnym wieku, ale proces nauki przebiegał inaczej. Dlatego nie porównuj swojego dziecka do innych, nie słuchaj przechwałek jak to ktoś odpieluchował dziecko w dwa dni, a Ty się męczysz już dwa tygodnie!

Dzieci mają tak zwane "okna rozwojowe" podczas których nabywają nowe umiejętności bardzo szybko, ale nie da się określić kiedy one dokładnie występują i dlatego bardzo trudno jest w nie trafić. Jeśli komuś tak jak mi udało się odpieluchować dziecko w dwa-trzy dni to najprawdopodobniej udało mu się trafić w takie "okno", ale to, że to Tobie zajmuje to więcej czasu nie oznacza, że masz odpuścić i celować w taki okres, to byłoby mieszanie dziecku w głowie.

Jak odpieluchować dziecko?

Zauważyłam, że największym problem w odpieluchowaniu jest to, że dziecko zaczęło korzystać z nocnika, ale rodzice później trochę odpuścili i temat przepadł. Dlatego ja jestem zwolennikiem pozbycia się pampersów raz na zawsze! Przy odpieluchowywaniu moich dzieci podeszłam do tematu tak:

Pozwoliłam przez pierwszy dzień dziecku biegać po domu nago od pasa w dół, tak by miało świadomość swojego ciała i czuło kiedy robi siusiu. Gdy dziecko ma założone majteczki to one dają mięśniom trochę taki sygnał jak pampers. Na to przyjdzie czas. Oczywiście wytłumaczyłam dziecku, że pozbywamy się pampersów i od teraz będzie korzystać z nocnika, bo jest już przecież duże!

Na początek ustawiłam nocnik w pokoju, w miejscu gdzie aktualnie się bawiliśmy, tak by móc szybko reagować. Nie sadzałam dziecka co chwilę na nocnik bo może zrobi siusiu, chodziło mi o to, żeby od początku nauczyć go rozpoznawania potrzeby. Dlatego gdy widziałam, że zaczyna robić siusiu sadzałam go szybko na nocnik i mówiłam, że tutaj robimy siusiu i trzeba wołać siusiu jak się chce. W tych początkach najważniejsze było obserwowanie dziecka, bardzo szybko można zauważyć jego zachowania, które poprzedzają pojawienie się siusiu i reagować odpowiednio wcześniej, ale nie panikuj, nie krzycz, bo tylko dziecko się wystraszy i zniechęci, a już na pewno zrobi siusiu na podłogę. Po prostu weź dziecko za rękę, zaprowadź do nocnika lub posadź na nocnik.

Dzieciom ten pierwszy etap zajmuje czasem jeden dzień, czasem kilka dni. Gdy zacznie już samo siadać na nocnik podczas siusiania to masz duży sukces i teraz trzeba to tylko pociągnąć! Moja Kinga już w pierwszym dniu wołała do mnie siii! I choć nie zawsze udawało nam się usiąść na nocniku przed pierwszymi kropelkami to najważniejsze było, że zaczęła sygnalizować swoje potrzeby.

Na majteczki i ubranie przychodzi czas gdy dziecko już będzie zdawało sobie sprawę z załatwiania potrzeb i będzie je sygnalizować, ale ja bym się tutaj nie śpieszyła, lepiej dobrze dziecku utrwalić tą umiejętność. Jeśli założysz majteczki i zobaczysz, że dziecko zrobiło krok wstecz to po prostu je zdejmij, to znak, że jeszcze nie czas.

Wpadki to też element nauki i to, że się zdarzają jest zupełnie normalne. Dziecku może zdarzać się zapominać, że musi iść siusiu, może jeszcze mieć problem wstrzymać siusiu aż dojdzie do nocnika. Nie zniechęcaj ani siebie ani dziecka, cieszcie się z sukcesów. Czasem po chwilach sukcesu dziecko robi krok w tył i jakby zapominało czego już się nauczyło. Nie denerwuj się! Dajcie sobie czas, to wszystko jest zupełnie normalne!

Kiedy odpieluchować dziecko?

Dla mnie nie było znaczenia, czy to lato, czy zima, chociaż wiem, że wielu rodziców czeka na lato z bieganiem na golaska po domu. Najważniejsze jest to by na naukę korzystania z nocnika poświęcić czas i uwagę dziecku. Wtedy to powinno być najważniejsze, nie planuj na ten czas żadnych wyjazdów, czy wyjść do sklepu przez które musiałabyś założyć pampersa. Mój syn chodził do żłobka, który wcale nie wspierał nas w odpieluchowaniu, dlatego nauczyłam go korzystać z nocnika gdy miałam dwutygodniową opiekę nad nim, potem wrócił do żłobka już bez pampersów! Wybierzcie taki moment w którym możecie się całkowicie skupić się na dziecku, to jest najważniejsze!

I pamiętaj na noc zakładamy dziecku pampersa tak jak zawsze, odpieluchowanie nocne to zupełnie inna historia i właśnie o tym przeczytasz TUTAJ! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie tego jak odpieluchować dziecko, jest jakaś kwestia, którą chciałabyś bym poruszyła to daj znać w komentarzu, na Facebooku lub Instagramie.

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

2 comments on “Jak odpieluchować dziecko? Szybko i skutecznie!”

  1. […] Prawda jest taka, że spanie bez pampersa w nocy, czy choćby podczas drzemki to zupełnie inna bajka niż odpieluchowanie w ciągu dnia. I to jest najważniejsza kwestia, którą musisz zapamiętać. To, że zaczynamy przygodę z nocnikiem nie oznacza, że już czas na odpieluchowanie nocne. Musimy oddzielić te dwie kwestie i podejść do nich inaczej. Początkowo skupiamy się na nauce korzystania z nocnika w dzień, o tym jak to zrobić szybko i skutecznie przeczytasz TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.