Jak obcinać dziecku paznokcie? Pamiętaj wrastanie paznokci u dziecka to problem na lata!

wrastanie paznokci u dzieci

Jak obcinać dziecku paznokcie? Jak go pielęgnować by nie robić krzywdy? Chyba każdy rodzic zadaje sobie takie pytania! Szkoda, że dziecko nie rodzi się z instrukcją obsługi! O ile byłoby łatwiej i ilu błędów udałoby się nam – rodzicom uniknąć. Niestety czasem mimo, że mamy naprawdę dobre chęci to możemy popełnić z pozoru drobną pomyłkę, która dla dziecka może mieć poważne konsekwencje. Zwykła codzienna pielęgnacja dziecka, rutynowe czynności, ale zrobione w niewłaściwy sposób mogą sprawić dziecku ból i spore kłopoty w przyszłości. Dlatego mam dziś dla Ciebie przestrogę i radę, by uniknąć problemów, które mogą ciągnąć się za Twoim dzieckiem latami.

Obcinanie paznokci dziecku, niby błaha sprawa, którą wykonujemy mniej więcej raz w tygodniu...

Ale czy jesteś pewna, że robisz to tak jak należy swojemu dziecku? Źle obcinane paznokcie mogą wrastać, a to jest ogromny ból, najczęściej dochodzi wtedy do stanu zapalnego, gromadzi się ropa, a każdy krok, każde dotknięcie przysparza o cierpienie! Niestety często kończy się wizytą u chirurga, a to jest naprawdę bolesny i nieprzyjemny zabieg. Mało mówi się o tym jak powinno się obcinać paznokcie i jak jest to ważne, a gdy zaczyna się już coś dziać to jest na to trochę za późno.

Wrastanie paznokci u dzieci – jak zapobiec?

Najważniejszą rzeczą w uniknięciu wrastania paznokci to ich systematyczne obcinanie. Wiem, że dzieciom trudno obcina się paznokcie, że nie chcą, marudzą itp. Przerabiałam to z moimi dziećmi, ale przerabiałam też u siebie wrastające paznokcie i wiem jak ważne by do tego nie dopuścić. Sama męczyłam się z tym problemem od dziecka, przez wiele lat miałam z tym problem, przeszłam wiele bardzo bolesnych zabiegów u chirurga i do dziś nie jest tak jak być powinno.

Niemowlętom najlepiej obcinać paznokcie w czasie ich snu lub podczas karmienia wtedy są najspokojniejsze, a dla nas jest to najłatwiejsze. Chociaż przyznam Wam się szczerze, że mój syn miał taki etap, gdy miał jakieś dwa latka, że za nic w świecie nie pozwalał sobie obcinać paznokci u stóp, u rąk wszystko było ok, ale stopy NO WAY! I co?

Ano chodziłam z latarką czołową i obcinałam mu paznokcie przez sen czasem udało mi się obciąć wszystkie, czasem tylko jeden, bo za bardzo się kręcił i bałam się, że się obudzi 😀 . Teraz jest dobrze, pozwala sobie obcinać paznokcie, robimy to po kąpieli, kiedy paznokcie są miękkie. Młodszej obcinam najczęściej na bajce Ratuje nas Świnka Peppa 😛 Zazwyczaj idzie bez problemu, nie kręci się, nie rzuca, a ja mogę sobie spokojnie obcinać.

Jak obcinać dziecku paznokcie by zapobiec ich wrastaniu?

Kolejną ważną kwestią jest sposób w jaki obcinamy paznokcie. Pamiętaj u rąk obcinamy paznokcie na półokrągło, a u stóp na prosto – nie zaokrąglaj! To właśnie przez to paznokcie mogą wrastać. Wrastanie paznokci u dzieci ma też swoje przyczyny w genetyce. Jeśli ktoś w rodzinie miał problem z wrastaniem paznokci to dziecko też może mieć do tego tendencję. Wtedy tym bardziej musisz pilnować prawidłowego obcinania! Staraj się też nie obcinać paznokci zbyt krótko, lepiej by były troszkę dłuższe niż za krótkie.

Co robić gdy dopadnie nas wrastanie paznokci u dzieci?

Co jeśli już zdarzy się, że paznokieć zacznie dziecku wrastać? Jeśli doszło do stanu zapalnego będzie trzeba użyć maści z antybiotykiem by ulżyć dziecku w bólu. Bardzo dobrym domowym sposobem jest moczenie stóp w wodzie z szarym mydłem. Lekarze pierwszego kontaktu zazwyczaj odsyłają do chirurga. Polecam Wam jednak wizytę u dobrego podologa zanim zabierzecie dziecko na bolesny zabieg u chirurga. Wycinanie u chirurga zazwyczaj pogłębia problem i tendencję do wrastania paznokci, a podolog postara się zrobić wszystko by nie dopuścić do nawracania problemu!

jak obcinać dziecku paznokcie
wrastanie paznokci u dzieci

Kliknij TUTAJ by przeczytać post o tym jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos

Jeśli spodobał Ci się post o tym jak obcinać dziecku paznokcie i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli:

  • polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku,
  • zostawisz komentarz
  • polubisz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami
  • zostawisz na Youtubie kciuk w górę i klikniesz subskrypcję

Dziękuję!

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

2 comments on “Jak obcinać dziecku paznokcie? Pamiętaj wrastanie paznokci u dziecka to problem na lata!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.