Dziecko nie chce się bawić samo? Poznaj 5 sprytnych trików by to zmienić

dziecko nie chce samo się bawić

- Mamo pobaw się ze mną! - Mamo nudzi mi się! Znasz to aż za dobrze? Twoje dziecko w ogóle nie potrafi się samo bawić lub już po chwili woła Cię do wspólnej zabawy? Nawet jeśli lubisz bawić się ze swoim dzieckiem i starasz się robić to jak najczęściej to masz prawo czasem mieć zwyczajnie dość zabaw kilkulatka i chcieć mieć chwilę spokoju. To normalne i naprawdę nie oznacza, że jesteś złym rodzicem. No dobra, w teorii brzmi to wszystko dobrze, ale jak to właściwie zrobić? Poznaj 5 przydatnych trików, które pomogą Ci zrozumieć dlaczego dziecko nie chce się bawić samo i to zmienić.

Co robić gdy dziecko nie chce bawić się samo? 5 trików:

1. Co za dużo to nie zdrowo

Szukasz zabawek, które zainteresują Twoje dziecko na więcej niż 5 minut, dostaje je na wiele okazji, a pewnie i bez okazji też. I co? Prawdopodobnie nie możesz zrozumieć jak można nie bawić się tyloma wspaniałymi zabawkami? I gdybyś sama je miała jako dziecko to nie wychodziłabyś z pokoju. Powiem Ci tak: czasem mniej znaczy więcej. Jeśli dziecko ma wokół siebie zbyt wiele zabawek to tak naprawdę nie jest w stanie się skupić na żadnej z nich na dłużej. Lepiej stosować zasadę mniej znaczy więcej.

Maluszkowi po prostu wymieniaj zabawki co jakiś czas, zostawiasz jedne, a drugie chowasz do szafy. Dla takiego szkraba wymiana zabawek co tydzień lub dwa sprawia, że jest ono na nimi na nowo zainteresowane tak jakby były nowe. Z Maluchami jest łatwiej, a co z kilkulatkiem, który już kojarzy swoje zabawki i ciężko mu coś schować? Możesz je po prostu odkładać do zamykanej szafki lub skrzyni. Dzieci najczęściej zwracają uwagę na to co mają w zasięgu wzroku i gdy po kilku dniach otworzycie szafkę z figurkami, którymi dziecko nie bawiło od jakiegoś czasu chętniej się nimi zajmie na dłużej.

Dziecko nie chce się bawić samo

2. Zabawki, a wiek

Duży wpływ na to, czy nasze dziecko będzie bawiło się zabawką ma fakt, czy jest ona dostosowana do jego wieku. Ja wiem, że my wszyscy mamy tendencję do kupowania zabawek z zapasem wiekowym, i każdy z nas ma przekonanie, że jego dziecko jest wyjątkowo mądre i z pewnością sobie poradzi, ale tak wcale nie musi być i zazwyczaj wcale nie jest. Dziecko może nie być zainteresowane zabawką przeznaczoną dla starszego dziecka lub zwyczajnie może się denerwować, że nie umie z niej korzystać.

To trochę tak jakbyś dała 3 latkowi do ułożenia 100 puzzli, cóż z pewnością szybko by się zniechęcił i nie chciał dalej się bawić. Na wszystko przyjdzie czas, nie ma sensu przyśpieszać, jest tyle okazji na które nasze dzieci dostają zabawki, że nie musimy kupować zabawek z zapasem wiekowym.

3. Mamusia Ci pomoże!

Oooo! To jest punkt z którym miałam problem przy pierwszym dziecku i dopiero po czasie sobie to uświadomiłam. Dajemy naszemu dziecku zabawkę i..... zamiast pozwolić mu ją rozpracować po swojemu i w swoim tempie to pokazujemy mu od razu wszystkie funkcje, gdzie trzeba wcisnąć, gdzie włożyć klocek i dziecku nie zostaje już zbyt wiele 😀 Nie wyręczajmy dziecka, niech samo próbuje, jasne możesz mu delikatnie pomóc, podpowiedzieć, czy nakierować jeśli dziecko tego chce, ale nie rób wszystkiego za niego. To nie sprzyja samodzielności 😉

4. Bałagan

Wiem, że dzieci nie lubią sprzątać, moje też mają z tym duży problem, ale niestety bałagan w pokoju nie służy samodzielnej zabawie. Porozrzucane zabawki po kątach rozpraszają, dziecku brakuje swobodnego miejsca na zabawę, co chwilę coś odwraca jego uwagę, a jeszcze często nie może znaleźć zabawki, którą akurat potrzebuje do swojej zabawy, przez co szybko się zniechęca i rezygnuje z samodzielnej zabawy. Dlatego warto dbać o porządek w zabawkach i w pokoju, w którym dziecko się bawi.

5. Tęsknota

Jeśli zastanawiasz się dlaczego dziecko nie chce bawić się samo po powrocie z przedszkola, czy żłobka to wiedz, że najprawdopodobniej jest ono zwyczajnie stęsknione za rodzicami i chodzi mu głównie o spędzenie wspólnego czasu. I tutaj najlepszym i chyba jedynym właściwym rozwiązaniem jest poświęcenie tego czasu dziecku i odłożenie innych spraw na trochę później.

Czasem nie trzeba dziecku dużo, ale jeśli zaangażujemy się w zabawę i spędzenie z nim czasu to potrzeba bliskości zostanie zaspokojona i dziecku łatwiej będzie później pobawić się samodzielnie, a może wystarczy, że będzie tuż obok Ciebie podczas zabawy? Może warto pozwolić dziecku na przyniesienie kilku zabawek do kuchni gdy Ty musisz ugotować obiad? Ja czasem robię tak, że np. rozkładamy na stole puzzle i zaczynamy układać, a później mówię, że muszę też ugotować obiad i zaczynam gotować, a jednocześnie możemy rozmawiać, czasem w czymś pomogę itp. Ważne, że jestem tuż obok 🙂

co zrobić by dziecko bawiło się samo

Kliknij TUTAJ by poznań przepis na domowe żelki!

Jeśli spodobał Ci się post o tym co robić gdy dziecko nie chce się bawić samo i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami. Zajrzyj też na mój Youtubie, zostaw kciuk w górę i kliknij subskrypcję! Dziękuję

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

3 comments on “Dziecko nie chce się bawić samo? Poznaj 5 sprytnych trików by to zmienić”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *