Co robić gdy dziecko boi się nowych miejsc i próbować nowych rzeczy?

dziecko boi się nowych miejsc
Wiosna i lato to bardzo intensywny okres i dla nas dorosłych i dla dzieci. Dużo się dzieje, dużo czasu spędzamy na dworze i staramy się zapewniać naszym dzieciakom jak najwięcej atrakcji i możliwości by spróbowało nowych rzeczy. I nagle może się okazać, że dziecko boi się nowych miejsc i nie chce próbować nowych rzeczy, a zapewniane przez nas atrakcje wzbudzają w nim tylko niepokój.

Tak, wiem, że pewnie Cię to denerwuje, że chciałabyś, żeby dziecko odważnie szło przez życie, żeby czerpało z niego garściami, a przede wszystkim by korzystało z atrakcji, które mu zapewniacie jako rodzice. A przecież w dzisiejszym świecie różnorodnych atrakcji naszym dzieciakom nie brakuje i nie chodzi tutaj tylko o jakieś wielkie podróże, czy wycieczki, bo wyjście na plac zabaw to też duża frajda.

Dziecko boi się nowych miejsc, czy to normalne?

Jednak może się okazać, że wysoka zjeżdżalnia jest dla naszego dziecka zbyt dużym wyzwaniem i może nie chcieć z niej zjeżdżać. Jeszcze pół biedy jeśli chodzi o zjeżdżalnię na placu zabaw, za którą przecież nie płacimy, gorzej gdy dziecko chce na dmuchaną zjeżdżalnię, prosi i prosi, Ty w końcu ulegasz, a gdy dziecko wchodzi na dmuchańca to... zamiera. Nie chce wejść na górę i ucieka do Ciebie i wiesz dobrze, że nie ma szans, by go nakłonić do zabawy.

Czego nie robić i nie mówić gdy dziecko boi się nowych miejsc i nowych bodźców?

Na początek postaw się na miejscu dziecka, tylko w adekwatnej do siebie sytuacji. Jesteś powiedzmy w dużym aquaparku ze znajomymi, wszyscy namawiają Cię na zjazd z bardzo wysokiej zjeżdżali, a Ty już na jej widok masz żołądek w gardle i nie masz najmniejszej ochoty tam wchodzić.... Ale wszyscy naciskają, namawiają, podpuszczają, może zaczynają się z Ciebie śmiać..

Jak się czujesz? Czy masz teraz ochotę zjechać z tej zjeżdżalni? Czy Twój strach dzięki temu zniknął? Przecież sama chciałaś tu przyjechać, a teraz co?

No właśnie... Z dziećmi jest tak samo, jeśli będziemy naciskać, czy zmuszać dziecko do tego by zrobiło coś na co nie ma najmniejszej ochoty to możemy w nim wzbudzić tylko większy lęk i sprawić, że nasza relacja na tym ucierpi. Bo dziecko ma się przy nas czuć bezpieczne i akceptowane, nawet jeśli nie jest w stanie czegoś zrobić.

Nie jestem w stanie zrozumieć rodziców, którzy mówią do swoich dzieci teksty w stylu: "No dalej nie bądź cykor!" "Zobacz wszyscy zjeżdżają, a Ty co?" "Jak nie zjedziesz to więcej tu nie przyjdziemy!"

Takie rzeczy naprawdę tylko szkodzą naszemu dziecku, sprawiamy, że czuje się gorsze, traci pewność siebie i wiarę w naszą bezwarunkową miłość.

Co więc zrobić gdy dziecko boi się nowych miejsc lub boi się korzystać z atrakcji jakie mu zapewniamy?

Wspierać!!! Najlepsze co możemy dać naszemu dziecko to poczucie, że nic się nie stało, że nie chciało skorzystać z danej atrakcji. Powiedz, że może spróbuje następnym razem, a teraz możecie popatrzeć jak to robią inne dzieci. W ten sposób wspierasz dziecko i go wzmacniasz, a przy okazji istnieje też szansa, że gdy dziecko zobaczy jaką frajdę sprawia to innym dzieciom to samo zechce jednak spróbować.

Powiem szczerze, że często korzystałam razem z dzieciakami z różnych atrakcji 🙂 Tak, nie miałam problemu z tym, żeby zjeżdżać razem z nimi ze zjeżdżalni, czy wdrapywać się na dmuchany zamek. Dzięki temu w bezpiecznych okolicznościach mieli okazję spróbować czegoś nowego i przekonać się, czy to jest coś na co mają ochotę, czy nie.

Bardzo ważne jest to, żebyśmy dobierali atrakcje do wieku dziecka. Niestety czasem zbyt ambitnie do tego podchodzimy i chcemy by roczne dziecko robiło to co kilkulatki. Spokojnie, na wszystko przyjdzie czas, cieszcie się kolejnymi etapami rozwoju dziecka, nie próbujcie ich przeskakiwać. Myślę, że tych atrakcji i ciekawych miejsc na rodzinne wycieczki jest obecnie tyle, że naprawdę można wybrać coś odpowiedniego do wieku naszego dziecka.

Dziecko boi się nowych miejsc (zresztą podobnie jak my - dorośli), takich których nie zna i najlepiej dać mu czas na oswojenie się. Nie każ mu od razu biec do dzieci, niech się rozejrzy, jeśli potrzebuje niech siedzi na Twoich kolanach i gdy poczuje się gotowe to samo ruszy do zabawy!

Ciekawych miejsc na rodzinne wycieczki szukaj TUTAJ

Spodobał Ci się ten post ? A może uważasz, że może przydać się innym rodzicom? Jeśli tak, zostaw proszę po sobie ślad na Facebooku lub Instagramie.

dziecko boi się nowych miejsc
Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

2 comments on “Co robić gdy dziecko boi się nowych miejsc i próbować nowych rzeczy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.