Dwujęzyczne książki dla dzieci? Poznaj serię Niko!

książki dwujęzyczne dla dzieci

Dwujęzyczne książki dla dzieci to świetny pomysł na naukę języka angielskiego. Tylko, że takie książeczki muszą przede wszystkim podobać się dzieciom, by w ogóle chciały je czytać i były zainteresowane jakąkolwiek nauką. Bo żadna choćby najlepsza merytorycznie książka nic nie pomoże jeśli dziecko nie będzie nią zainteresowane. Na tak wczesnym etapie oswajania dziecka z językiem najważniejsza jest nauka przez zabawę. I tak od jakiegoś czasu szukałam fajnych dwujęzycznych książek dla moich dzieciaków, co wcale takie proste nie było.

Dwujęzyczne książki dla dzieci - jak wybrać?

Szukając książek dla moich dzieciaków, musiałam znaleźć coś co spodoba się i trzylatce i sześciolatkowi, chciałam, aby te książki były dostosowane dla nich obojga, bo często wspólnie czytamy i lubię gdy oboje są zainteresowani. I w ten sposób dotarłam do serii Niko - są to książeczki napisane przez Justynę Winiarczyk. My mamy trzy części: Moje pierwsze opowiadania, Niko jest chory oraz Niko i polskie tradycje bożonarodzeniowe, ta ostatnia część jest dla mnie świetną propozycją na nadchodzący okres przedświąteczny, zawiera opisy wielu naszych tradycji więc będzie idealna na wprowadzenie świątecznego klimatu 😉

Wszystkie dwujęzyczne książki dla dzieci z serii Niko mają sztywne, kartonowe strony, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia i wiem, że przetrwają długi czas 🙂 To dobra opcja zwłaszcza przy mniejszych dzieciach.

Ilustracje są przejrzyste, kolorowe, ale nie pstrokate 😉 A opowiadania dobrane są w taki sposób, aby dzieci się w nich odnalazły, żeby te przedstawione w nich sytuacje były dla nich znajome, ale i ciekawe.

dwujęzyczne książki dla dzieci

Wiem, że wielu rodziców obawia się trochę dwujęzycznych książek dla dzieci z tego względu, że nie jest pewnych, czy będzie odpowiednio czytać tekst, czy nie zrobi błędów przy wymowie, a wiadomo, że nie chcemy utrwalać w dzieciach błędów językowych, w końcu nie po to kupujemy takie książki. Ja też się tego bałam, bo niby człowiek zna angielski, ale... z tą wymową to bywa bardzo różnie 😀 I dlatego seria Niko jest strzałem w dziesiątkę, bo z tyłu każdej książeczki znajdziecie kod QR, dzięki któremu możecie skorzystać z wersji audio! Myślę, że to też fajna opcja również na podróż samochodem.

książki dwujęzyczne dla dzieci
Książeczki znajdziesz TUTAJ

Seria Niko

Ważne dla mnie jest również to, że książki są dwujęzyczne, a nie tylko w języku angielskim, dzięki czemu nie musimy zastanawiać się co oznacza jakiś zwrot, czy słówko. Na poziomie pierwszym mamy krótkie historyjki, które polegają na tym, że każdy obrazek opisany jest jednym lud dwoma zdaniami. To na początku bardzo ułatwia kojarzenie o co właściwie chodzi. Na poziomie drugim mamy już nieco dłuższe opisy pod każdym obrazkiem, ale każda ilustracja to przedstawienie tego co jest napisane w historyjce. Poza tym w książeczkach znajdziecie słowniczki z różnymi wyrazami i na końcu wyszukiwankę, która polega na znalezieniu odpowiednich słów w książeczce, dzięki czemu dziecko utrwala sobie słownictwo.

Na końcu książeczek znajdziecie też podpowiedzi dla rodziców jak czytać dwujęzyczne książki dla dzieci, bo możecie czytać jedynie wersję po angielsku lub również po polsku albo traktować tłumaczenie jako pomoc przy nie zrozumieniu jakiejś treści. Książeczki są napisane tak, by można było dostosować ich czytanie do wieku i umiejętności dziecka, dla mnie to było bardzo ważne przy mojej dwójce dzieci między którą jest 2,5 roku różnicy, a co za tym idzie również różnica w znajomości języka angielskiego. Jeśli jednak obawiasz się, że te książeczki są zbyt proste to uwierz mi, że zastosowane w nich zdania wcale takie proste nie są, ale jednocześnie są napisane w taki bardzo naturalny sposób, dzięki czemu łatwiej je przyswoić.

Nam dwujęzyczne książki dla dzieci z serii Niko bardzo się spodobały i z pewnością będziemy z nich korzystać i w domu i w wersji audio w trakcie podróży. A część o polskich tradycjach bożonarodzeniowych będziemy wałkować w najbliższym czasie przedświątecznym wiele razy!

nauka angielskiego dla dzieci

Spodobał Ci się ten post, uważasz, że może spodobać się innym rodzicom? Daj proszę znać, zostaw komentarz, serduszko lub udostępnij ten post na Facebooku lub Instagramie.

Kliknij TUTAJ by poznać moje propozycje książek i zabawek do nauki czytania.

Post powstał we współpracy z Languages for you.

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

3 comments on “Dwujęzyczne książki dla dzieci? Poznaj serię Niko!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *