Dowód osobisty dla dziecka - jak i za ile?

dowód osobisty dla dziecka
Obecna sytuacja na świecie, a dokładniej wojna w Ukrainie sprawiła, że zaczęliśmy zastanawiać się nad wyrobieniem dokumentu tożsamości dla dziecka. Zastanawiamy się co wybrać: dowód osobisty, czy paszport? Kolejki po paszport zrobiły się bardzo szybko ogromne i czas oczekiwania na niego również się wydłużył. Co z pewnością zniechęca do wyrobienia tego dokumentu, zwłaszcza w dużych miastach.

Mimo, że osobiście daleka jestem od paniki w związku z wojną to jednak ta sytuacja sprawiła, że stwierdziłam, że lepiej żeby dziecko taki dokument miało w razie potrzeby niż szukać później pomocy na ostatnią chwilę. Chociaż przyznaję, że przerażało mnie chodzenie po urzędach, wypełnianie wniosków itp., na szczęście okazało się, że wyrobienie dowodu osobistego jest bardzo proste.

Dowód osobisty dla dziecka - jak się za to zabrać?

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka możesz bez problemu złożyć przez Internet! To jest ogromny plus, nie musisz biegać po urzędach, wypełniać wniosków i stać w kolejkach do okienka. Wszystko na spokojnie możesz załatwić przez profil zaufany i wystarczy, że zrobi to jedno z rodziców, w przypadku paszportu muszą być obecni oboje rodziców i trzeba iść do punktu paszportowego. To znacznie utrudnia sprawę, bo często takie punkty otwarte są w godzinach naszej pracy i wtedy oboje musimy brać specjalnie wolne, by taki wniosek złożyć.

A teraz Cię zaskoczę! Zdjęcie do dowodu możesz tak naprawdę zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy w miarę dobre oświetlenie i jasne tło. Wymogi do zdjęcia dla dzieci do 5 roku życia naprawdę nie są wygórowane. Dziecko może mieć nawet zamknięte oczy, otwarte usta, czy nawet się uśmiechać. A jeśli Twoje zdjęcie nie będzie prawidłowe to zostanie zwyczajnie odrzucone i będziesz mogła je poprawić. Wystarczy zrobione zdjęcie telefonem, czy aparatem wgrać do wypełnianego przez nas wniosku. Z własnego doświadczenia przyznaję, że całkowite złożenie wniosku to kilka minut.

Dowód osobisty dla dziecka jest całkowicie bezpłatny, za paszport musimy zapłacić, co prawda nie są to wysokie kwoty, ale jednak. Oczywiście jeśli planujemy wyjazd w miejsce gdzie paszport jest konieczny to nie ma się co zastanawiać i trzeba przez te procedury przejść, jeśli jednak nie mamy takich planów to spokojnie można pomyśleć właśnie o dowodzie osobisty.

Na dowód osobisty dla dziecka czeka się około 30 dni, ale często ten czas jest krótszy. By go odebrać wystarczy pójść ze swoim dowodem osobistym do odpowiedniego urzędu i tyle 🙂

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka możesz złożyć przez tę stronę https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty-dla-dziecka-lub-podopiecznego

Spodobał Ci się ten post ? A może uważasz, że może przydać się innym rodzicom? Jeśli tak, zostaw proszę po sobie ślad na Facebooku lub Instagramie.

Kliknij TUTAJ by przeczytać post o tym co robić gdy dziecko boi się nowych rzeczy.

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.