Zastanawiasz się dlaczego warto gotować z dzieckiem? A może wspólne gotowanie kojarzy Ci się tylko z bałaganem i wydłużeniem całego procesu? Nie da się ukryć, że bałagan najprawdopodobniej będzie i to spory, a całość przygotowania posiłku zajmie więcej czasu niż gdybyś zrobiła to sama... Ale jest tak mnóstwo, korzyści, przy których ten bałagan i czas to drobnostki 🙂
A więc dlaczego warto gotować z dzieckiem?
1. Nauka
Wspólne gotowanie z dzieckiem to możliwości nauki tej umiejętności przez dziecko. W imię zasady czego Jaś się nie nauczy... Jeśli nie pokażemy dziecku pewnych rzeczy, nie wytłumaczymy jak i co się robi w kuchni to nie możemy mieć później do niego pretensji o to, że jako nastolatek nie będzie umiało obrać ziemniaków, a potem ich nie posoli albo nie będzie potrafiło samodzielnie przygotować sobie kanapki.
To wszystko przychodzi z czasem, dziecko musi się tego nauczyć, a im szybciej zaczniemy z nim tę naukę tym lepiej, bo wiele rzeczy będzie dla niego po prostu naturalne i normalne. Czy wiesz jak dumna jestem, gdy mój 6-latek sam robi sobie kanapki? Mega! Ale wiem, że wcześniej był bałagan, że robił wiele rzeczy razem ze mną w kuchni, ale dziś powoli to procentuje.
2. Życiowa ofiara
Zabrzmi to być może brutalnie, ale tak trochę jest... Nie chcę by moje dzieci były takimi życiowymi ofiarami, które nie potrafią o siebie zadbać i przygotować sobie jedzenia! I być może teraz się z tego śmiejesz, ale uświadom sobie, że takie osoby naprawdę istnieją w dzisiejszych czasach! Jestem pewna, że Ty również nie chcesz tego dla swoich dzieci. A to wszystko nie bierze się znikąd. Dzieci muszą brać udział w naszych codziennych obowiązkach, uczestniczyć w zakupach, czy w gotowaniu właśnie, by nie były ludźmi oderwanymi od rzeczywistości, które nie wiedzą skąd bierze się kotlet na ich talerzu i że wygląda on zupełnie inaczej przed upieczeniem 😉
3. Budowanie więzi
To chyba najmilsza dla nas rodziców korzyść jaka płynie ze wspólnego gotowania. Zawsze powtarzam, że gotowanie z dzieckiem to nie tylko przygotowywanie posiłków, to wspólne chwile, to budowanie relacji, a także tworzenie własnych zwyczajów i tradycji! Wspólne gotowanie ma moc, ileż to rozmów można przy okazji przeprowadzić, ile razy wspólnie się śmiać, a jak potem smakuje taka potrawa, którą się samemu przygotowało!
Coroczne pieczenie pierniczków, czy potraw na święta, niedzielny rosół to wszystko zostaje w głowie naszego dziecka jako obraz i ZAPACH rodzinnego domu.
By jeszcze bardziej podkreślić tę niezwykłą magię rodzinnego gotowania, stworzyłam jednakowe fartuszki kuchenne dla całej rodziny, które umilą Wam ten czas, a przy okazji będziecie mogli stworzyć z nimi piękne, rodzinne pamiątkowe zdjęcia! Znajdziesz je TUTAJ
Długo marzyłam o takich fartuszkach, które będą pasować każdemu bez względu na płeć, bo niestety większość dedykowana jest albo chłopcom albo dziewczynkom i dlatego zaprojektowałam takie fartuszki, które będą odpowiedniego dla każdego, a jednocześnie będą podkreślały rodzinną więź i miłość 🙂
4. Sensoryka i motoryka mała
Wspólne gotowanie i pieczenie to doskonałe zajęcia sensoryczne! Łączenie składników o różnej konsystencji i strukturze: jajka, mąka, woda itp. to właśnie esencja zajęć sensorycznych. Dodatkowo operowanie łyżką, dodawanie składników, a nawet nauka krojenia to świetne ćwiczenia motoryki małej.
5. Sposób na niejadka
Dzieci dzięki temu, że pomagają nam w kuchni poznają poszczególne składniki potraw, mogą je spróbować, powąchać, a przy okazji się do nich przekonać! Tak, bo dziecko gdy samo coś przygotuje to dużo chętniej tego później próbuje! Możecie również przygotować coś wspólnie o czym zdecyduje dziecko, może wybierze składniki na sałatkę, które później umyje i pomoże Ci pokroić? Dzięki temu możemy się przy okazji dowiedzieć które składniki interesują nasze dziecko, a od których go od razu odrzuca. Może wystarczy z niektórych potraw wyeliminować np. natkę pietruszki lub nie dodawać cebuli, której zapach odrzuca Malucha, by chętniej jadło całą potrawę?
6. Pewność siebie
Dlaczego warto gotować z dzieckiem? Bo to dodaje mu pewności siebie zarówno teraz jak i w przyszłości! Widziałaś kiedyś dumę dziecka, które podaje bliskiej osobie coś co samo przygotowało? Jeśli nie to gwarantuję Ci, że jest ona ogromna! Przypomina się od razu książeczka o Kici Koci, która przygotowała z babcią ciasteczka i zupę, którymi później poczęstowała rodziców. W tej książeczce idealnie została oddana ta duma! A ta duma i radość z samodzielności dodaje dziecku pewności siebie! I teraz gdy jest małe i w przyszłości gdy będzie pewne, że sobie poradzi z obowiązkami!
Domowe obowiązki, a szczególnie gotowanie i pieczenie to nie tylko zwykłe czynności, które musimy wykonywać codziennie. Dla dziecka to doskonałe lekcje, które bardzo procentują w jego rozwoju, a przecież są one tak proste i nie potrzebujemy do nich żadnych drogich pomocy edukacyjnych! Dodatkową wartością jest to jak wpływają one nasze relacje z dzieckiem i to zostanie z nim na całe życie, te wspomnienia i zapach rodzinnego domu!
Jeśli spodobał Ci się post Dlaczego warto gotować z dzieckiem i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami Zajrzyj też na mój YouTube, zostaw kciuk w górę i kliknij subskrypcję!
[…] TUTAJ by przeczytać o tym dlaczego warto gotować z […]
[…] Każda impreza to jedzenie! A wspólne gotowanie może być fajnym pomysłem na spędzenie tego czasu, wystarczy wybrać tylko takie przekąski, które przypadną do gustu naszym dzieciakom, przykłady znajdziesz na moim Instagramie. Zawsze powtarzam, że warto włączać dzieciaki w wspólne gotowanie, pisałam o tym TUTAJ […]