Dlaczego warto gotować z dzieckiem? 6 korzyści, które MUSISZ znać!

dlaczego warto gotować z dzieckiem

Zastanawiasz się dlaczego warto gotować z dzieckiem? A może wspólne gotowanie kojarzy Ci się tylko z bałaganem i wydłużeniem całego procesu? Nie da się ukryć, że bałagan najprawdopodobniej będzie i to spory, a całość przygotowania posiłku zajmie więcej czasu niż gdybyś zrobiła to sama... Ale jest tak mnóstwo, korzyści, przy których ten bałagan i czas to drobnostki 🙂

A więc dlaczego warto gotować z dzieckiem?

1. Nauka

Wspólne gotowanie z dzieckiem to możliwości nauki tej umiejętności przez dziecko. W imię zasady czego Jaś się nie nauczy... Jeśli nie pokażemy dziecku pewnych rzeczy, nie wytłumaczymy jak i co się robi w kuchni to nie możemy mieć później do niego pretensji o to, że jako nastolatek nie będzie umiało obrać ziemniaków, a potem ich nie posoli albo nie będzie potrafiło samodzielnie przygotować sobie kanapki.

To wszystko przychodzi z czasem, dziecko musi się tego nauczyć, a im szybciej zaczniemy z nim tę naukę tym lepiej, bo wiele rzeczy będzie dla niego po prostu naturalne i normalne. Czy wiesz jak dumna jestem, gdy mój 6-latek sam robi sobie kanapki? Mega! Ale wiem, że wcześniej był bałagan, że robił wiele rzeczy razem ze mną w kuchni, ale dziś powoli to procentuje.

2. Życiowa ofiara

Zabrzmi to być może brutalnie, ale tak trochę jest... Nie chcę by moje dzieci były takimi życiowymi ofiarami, które nie potrafią o siebie zadbać i przygotować sobie jedzenia! I być może teraz się z tego śmiejesz, ale uświadom sobie, że takie osoby naprawdę istnieją w dzisiejszych czasach! Jestem pewna, że Ty również nie chcesz tego dla swoich dzieci. A to wszystko nie bierze się znikąd. Dzieci muszą brać udział w naszych codziennych obowiązkach, uczestniczyć w zakupach, czy w gotowaniu właśnie, by nie były ludźmi oderwanymi od rzeczywistości, które nie wiedzą skąd bierze się kotlet na ich talerzu i że wygląda on zupełnie inaczej przed upieczeniem 😉

3. Budowanie więzi

To chyba najmilsza dla nas rodziców korzyść jaka płynie ze wspólnego gotowania. Zawsze powtarzam, że gotowanie z dzieckiem to nie tylko przygotowywanie posiłków, to wspólne chwile, to budowanie relacji, a także tworzenie własnych zwyczajów i tradycji! Wspólne gotowanie ma moc, ileż to rozmów można przy okazji przeprowadzić, ile razy wspólnie się śmiać, a jak potem smakuje taka potrawa, którą się samemu przygotowało!

Coroczne pieczenie pierniczków, czy potraw na święta, niedzielny rosół to wszystko zostaje w głowie naszego dziecka jako obraz i ZAPACH rodzinnego domu.

By jeszcze bardziej podkreślić tę niezwykłą magię rodzinnego gotowania, stworzyłam jednakowe fartuszki kuchenne dla całej rodziny, które umilą Wam ten czas, a przy okazji będziecie mogli stworzyć z nimi piękne, rodzinne pamiątkowe zdjęcia! Znajdziesz je TUTAJ

Długo marzyłam o takich fartuszkach, które będą pasować każdemu bez względu na płeć, bo niestety większość dedykowana jest albo chłopcom albo dziewczynkom i dlatego zaprojektowałam takie fartuszki, które będą odpowiedniego dla każdego, a jednocześnie będą podkreślały rodzinną więź i miłość 🙂

rodzinne fartuszki kuchenne

4. Sensoryka i motoryka mała

Wspólne gotowanie i pieczenie to doskonałe zajęcia sensoryczne! Łączenie składników o różnej konsystencji i strukturze: jajka, mąka, woda itp. to właśnie esencja zajęć sensorycznych. Dodatkowo operowanie łyżką, dodawanie składników, a nawet nauka krojenia to świetne ćwiczenia motoryki małej.

5. Sposób na niejadka

Dzieci dzięki temu, że pomagają nam w kuchni poznają poszczególne składniki potraw, mogą je spróbować, powąchać, a przy okazji się do nich przekonać! Tak, bo dziecko gdy samo coś przygotuje to dużo chętniej tego później próbuje! Możecie również przygotować coś wspólnie o czym zdecyduje dziecko, może wybierze składniki na sałatkę, które później umyje i pomoże Ci pokroić? Dzięki temu możemy się przy okazji dowiedzieć które składniki interesują nasze dziecko, a od których go od razu odrzuca. Może wystarczy z niektórych potraw wyeliminować np. natkę pietruszki lub nie dodawać cebuli, której zapach odrzuca Malucha, by chętniej jadło całą potrawę?

6. Pewność siebie

Dlaczego warto gotować z dzieckiem? Bo to dodaje mu pewności siebie zarówno teraz jak i w przyszłości! Widziałaś kiedyś dumę dziecka, które podaje bliskiej osobie coś co samo przygotowało? Jeśli nie to gwarantuję Ci, że jest ona ogromna! Przypomina się od razu książeczka o Kici Koci, która przygotowała z babcią ciasteczka i zupę, którymi później poczęstowała rodziców. W tej książeczce idealnie została oddana ta duma! A ta duma i radość z samodzielności dodaje dziecku pewności siebie! I teraz gdy jest małe i w przyszłości gdy będzie pewne, że sobie poradzi z obowiązkami!

Domowe obowiązki, a szczególnie gotowanie i pieczenie to nie tylko zwykłe czynności, które musimy wykonywać codziennie. Dla dziecka to doskonałe lekcje, które bardzo procentują w jego rozwoju, a przecież są one tak proste i nie potrzebujemy do nich żadnych drogich pomocy edukacyjnych! Dodatkową wartością jest to jak wpływają one nasze relacje z dzieckiem i to zostanie z nim na całe życie, te wspomnienia i zapach rodzinnego domu!

Jeśli spodobał Ci się post Dlaczego warto gotować z dzieckiem i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami Zajrzyj też na mój YouTube, zostaw kciuk w górę i kliknij subskrypcję!

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

2 comments on “Dlaczego warto gotować z dzieckiem? 6 korzyści, które MUSISZ znać!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *