Co warto jeść w ciąży? Na co mamy największe zapotrzebowanie?

co warto jeść w ciąży

Zastanawiałaś się co warto jeść w ciąży by dostarczyć i sobie i Maleństwu potrzebnych składników odżywczych? Dieta w ciąży ma ogromne znaczenie i dzięki niej możemy znacznie poprawić swoje wyniki, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom żelaza. Czasem przeceniamy rolę suplementów zapominając, że najważniejsza jest dbałość o to co jemy.

I żeby było na samym początku jasne nie zachęcam Cię do odstawienia witamin, a tym bardziej żelaza, które przepisał Ci lekarz. Będę Cię namawiać byś nie opierała się tylko na suplementach, bo samą dietą możesz niesamowicie podreperować swoje wyniki badań!

Co warto jeść w ciąży i jakich składników odżywczych często nam brakuje?

Na początku ciąży bardzo ważny jest kwas foliowy jego suplementowanie warto zacząć już gdy zaczynamy starania o Maluszka. Ma to ogromne znaczenie bo na samym początku kształtuje się cewa nerwowa, na bazie której później powstaje mózg i rdzeń kręgowy. Tak więc kwas foliowy na samym początku jest bardzo ważny! Oprócz suplementowania tabletek warto sięgnąć po: zielone warzywa, pomarańcze, banany, groch, fasolę, czy żółtko jajka.

Z żelazem zdecydowana większość z nas ma problem prędzej, czy później. Ja też to przerabiałam przy obu ciążach: w pierwszej w ostatnich miesiącach, ale w drugiej miałam anemię już w drugim trymestrze ! Byłam na siebie zła! Jak mogłam do tego doprowadzić! Przecież dobrze wiedziałam jak zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze w ciąży, a mimo to nie podeszłam do tego odpowiednio poważne na samym początku. Szybko wzięłam się za siebie i po kolejnych badaniach mój lekarz nie mógł uwierzyć jak bardzo zmieniły się moje wyniki! Od tej pory bardzo pilnowałam swojej diety podczas całej ciąży!

Warto jak najszybciej zacząć dbać o nasz poziom żelaza, bo może on drastycznie spaść! Mam wrażenie, że często bagatelizujemy sobie anemię, a może ona prowadzić do poronienia na wczesnym etapie ciąży lub w późniejszym czasie do przedwczesnego porodu, może też wpłynąć na zły rozwój mózgu dziecka, to kilka zagrożeń dla dziecka, ale pamiętaj, że dla Ciebie to też stanowi zagrożenie!

Dlatego nie bagatelizuj niskiego poziomu żelaza i staraj się od samego początku wzbogacić swoją dietę o takie produkty jak: wołowina, ryby, natka pietruszki, żółtka jaj, pestki dyni, szpinak, kasza jaglana, migdały, orzechy, brokuły, groch, soczewica, czy grejpfrut. Dodatkowo jeśli lubisz płatki śniadaniowe to wybierz te wzbogacone w żelazo. Sama kupowałam specjalne płatki w Biedronce! I jeszcze jedna kwestia w ciąży nauczyłam się jeść natkę pietruszki, której wcześniej nie cierpiałam! To był głos rozsądku 😀 Starałam się ją dodawać do zup i innych dań, oczywiście świeżą. Robiłam też sobie zielone koktajle do których dodawałam natkę pietruszki.

Wchłanianie żelaza bardzo wspomaga witamina C. Dlatego warto posiłki popijać np. sokiem pomarańczowym.

Częstymi niedoborami są również braki magnezu, ojjj prawdziwe bolesne są nocne pobudki spowodowane skurczami łydek, mnie potrafił złapać skurcz nawet w szyję... Magnez znajdziesz przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, kaszach, roślinach strączkowych, gorzkiej czekoladzie, pestkach dyni, migdałach, pestkach słonecznika, czy płatkach owsianych.

Wiem, że masz zachcianki w ciąży, ja też miałam i naprawdę wiem, że nie ma siły by im nie ulec, ale niestety nie słyszałam jeszcze, żeby ktoś miał zachcianki na natkę pietruszki 😀 Dlatego zdrowe odżywanie zostaw rozsądkowi, ale pozwalaj sobie też na przyjemności!

Dbaj o siebie! Dbaj o Was!

TUTAJ przeczytasz o rozstępach w ciąży.

co warto jeść w ciąży

Jeśli spodobał Ci się post o tym co warto jeść w ciąży i uważasz, że może przydać się komuś innemu to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku, zostawisz komentarz, zaobserwujesz mój fanpage na Facebooku lub Instagramie, by być na bieżąco z najnowszym wpisami Zajrzyj też na mój Youtubie, zostaw kciuk w górę i kliknij subskrypcję!

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *