Adaptacja w szkole? 6 książek o szkole, które Wam to ułatwią!

adaptacja w szkole

Twoje dziecko czeka adaptacja w szkole? Martwisz się jak Twój pierwszoklasista sobie poradzi? Pierwsza klasa i początek szkoły to ważny etap i początek czegoś zupełnie nowego nic więc dziwnego, że towarzyszą Wam skrajne emocje od radości i ekscytacji po stres i lęk. Jako dorośli wiemy, że nie chodzi tylko o ten pierwszy dzień, bo adaptacja w szkole to coś więcej, to szereg wyzywań również tych emocjonalnych przed którymi stanie Twoje dziecko. Dlatego warto się do tego przygotować i dziś mam dla Ciebie książki o szkole, które ułatwią Wam proces adaptacji, ale również pomogą przygotować się emocjonalnie 🙂

1. Idziemy do pierwszej klasy

Książka "Idziemy do pierwszej klasy" wydawnictwa Nasza Księgarnia to nowość, ale mam wrażenie, że dokładanie takiej pozycji brakowało na rynku! Napisana została przez Ewę Borowską nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej, a więc osobę, która niejednokrotnie towarzyszyła pierwszoklasistom i z pewnością doskonale wie z czym mierzą się wtedy dzieci i jaka wiedza jest dla nich przydatna.

Książka w poszczególnych rozdziałach pokazuje jak wygląda szkoła i nauka w niej: opisuje m.in. jak wygląda pierwszy dzień w szkole, jakie przybory trzeba mieć z sobą, jak wygląda szatnia, biblioteka, sale lekcyjne, a nawet tłumaczy jak to w szkole jest z korzystaniem z toalety, bo w końcu to coś zupełnie innego niż w przedszkolu. Ta książka uświadomiła mi, że to co dla nas dorosłych oczywiste dla dzieci, które jeszcze styczności ze szkołą nie miały już takie nie jest, a ta książka w przyjazny sposób wszystko to wyjaśnia. Książka ma szczegółowe obrazki, a przez cała wyprawę towarzyszy nam dwójka pierwszoklasistów Iga i Filip, dzięki czemu jeszcze lepiej "trafia" do dzieci.

Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

książki o adaptacji w szkole

2. Marcelinka - Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci

Piękna książka o szkole "Marcelinka - Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci" wydawnictwa Frajda, gdy tylko zobaczyłam jej tytuł i okładkę poczułam, że muszę ją przeczytać Miłoszowi! Książka składa się z 7 rozdziałów - opowiadań dotyczących początku szkoły. Adaptacja w szkole nie jest łatwa zwłaszcza dla dzieci wyjątkowo wrażliwych, takich które niekoniecznie odnajdują się w ogromnym zgiełku, natłoku bodźców i wrażeń. Do takich dzieci należy Marcelinka, której towarzyszy całe mnóstwo emocji związanych z początkiem szkoły.

Książka przeprowadza nas mniej więcej przez pierwszy miesiąc szkoły, dzięki czemu opisuje mnóstwo sytuacji z którymi spotykają się dzieci w tych pierwszych dniach i tych pozytywnych, ale również tych trudnych, które wywołują u dzieci skrajne emocje, zwłaszcza tych wysokowrażliwych.

Co ważne książka jest napisana przez Katarzynę Kucewicz - psycholożkę i psychoterapeutkę, która zajmuje się wysoką wrażliwością!

Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

Książki o adaptacji w szkole - emocje pierwszoklasisty i nie tylko

3. Dlaczego robisz mi na złość? Jak radzić sobie z nękaniem

Książka "Dlaczego robisz mi na złość? Jak radzić sobie z nękaniem" wydawnictwa Jedność pokazuje dzieciom jak odróżnić żarty i kłótnie od robienia komuś na złość i od nękania. To ważne by dzieci od samego początku zdawały sobie sprawę z tych różnic i wiedziały jak w takim wypadku reagować. To co bardzo spodobało mi się w tej książce to wyraźne zaznaczenie, że mówienie dorosłym o tym, że ktoś nas dręczy to NIE SKARŻENIE! Że każdy ma prawo szukać w takim wypadku pomocy. Niestety często stygmatyzuje się w społeczeństwie osoby, które "skarżą" przez co później dzieci duszą w sobie poważne problemy i nie potrafią radzić sobie z oprawcami! Myślę, że ta książka może otworzyć oczy również rodzicom 🙂

Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

książki dla pierwszoklasisty

4. Po co ten stres? Jak radzić sobie z presją i napięciami

Książki o adaptacji w szkole powinny też wprowadzać dziecko w świat stresu, który przecież towarzyszy każdemu z nas i to codziennie. O stresie właśnie jest książka "Po co ten stres? Jak radzić sobie z presją i napięciami" od wydawnictwa Jedność. Książka przez zabawne opowiadanie o grupie dzieci tłumaczy dzieciom czym właściwie jest stres, jakie emocje mu towarzyszą, jak się wtedy czujemy i co bardzo ważne jak sobie z tym radzić! Robiłam nawet z moimi dzieciakami ćwiczenia oddechowe zawarte w tej książce, mam nadzieję, że to zapamiętają 🙂 Ta pozycja zachęca też do rozmów z dzieckiem!

Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

książki o szkole

5. Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników

"Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników" MOCNA KSIĄŻKA! Ale zdecydowanie daje do myślenia... Główną bohaterką książki zaczyna się interesować grupa popularnych dziewczyn, co oczywiście wzbudza jej zachwyt. Dziewczyna szybko orientuje się, że przyjaźń z popularnymi koleżankami wiąże się z presją, z wymuszeniem na niej robienia rzeczy na które nie ma ochoty - to warunek by była w tej grupie akceptowana. Niestety dziewczyna poddaje się temu, jest nawet szantażowania przez "koleżanki"... a to wszystko doprowadza do nieszczęścia... Jakiego? I jak ta historia się kończy? Musicie przeczytać sami 🙂

Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

książka o nękaniu dla dziecka

6. Strach ma wielkie oczy Książka, która dodaje odwagi

Jak się czujesz gdy się boisz? Co oznacza, że strach ma wielkie oczy lub włos jeży się na głowie? Książka "Strach ma wielkie oczy Książka, która dodaje odwagi" wydawnictwa Jedność pokazuje jak różne oblicza ma strach dla każdego z nas i jak sobie z nim radzić jednocześnie przytaczając sytuacje, z którymi spotykają się nasze dzieci. To pozycja dla dzieci od 6 roku życia i będzie dobra na oswojenie strachu nie tylko dla pierwszoklasistów!

Cenę książki sprawdzisz TUTAJ

pierwszoklasista
książki dla pierwszoklasistów

Post zawiera linki afiliacyjne.

Jeśli jesteś rodzicem pierwszoklasisty to koniecznie zobacz post o tym jak wybrać zdrowy plecak, klikając TUTAJ!

Jeśli spodobał Ci się post o tym jak zachęcić dziecko do picia wody i uważasz, że może przydać się innym rodzicom to będzie mi bardzo miło jeśli: polubisz go lub udostępnisz na moim Facebooku lub Instagramie.

Udostępnij ten wpis:

Możesz też poznać inne moje wpisy:

2 comments on “Adaptacja w szkole? 6 książek o szkole, które Wam to ułatwią!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *